12.04.2017

İFF – Antidepresan: Una Noche De Amor

Arjantin İşi Komedi

2013’te çektiği El Critico filmiyle uzun metraj yönetmenlik kariyerine başlayan Arjantinli yönetmen Hernán Guerschuny‘nin ikinci uzun metraj filmi Una Noche De Amor (Aşk Gecesi) 36. İstanbul Film Festivali‘nin Antidepresan seçkisinde yer alan filmlerden biri. Arjantin’de gişe rekorları kıran film evliliklerinin 12. yılındaki çiftin ilişki dinamiklerini bir geceye sığdırarak aktarıyor.

Leonel ve Paola, çocuk sahibi olduktan sonra sosyal hayatları yavaş yavaş tükenen çiftlerden bir diğeridir. İkisi de aslında bu durumdan rahatsızlık duysa da anne/baba olmanın sorumlulukları yakasına yapışmıştır. En yakın arkadaşları olan bir başka çiftle birlikte akşam yemeği planı yapan Leonel ve Paola çocukları babannelerine bırakır. Yemeğe kısa bir süre kala arkadaşlarının boşanma noktasına geldiğini öğrenen ikili bu duruma rağmen çocukların evde olmamasını fırsat bilip baş başa yemeğe çıkmaya karar verir. Ancak uzun süre sonra baş başa bir şeyler yapmaya çalışmak ikilinin arasındaki ilişkiyi gözden geçirmesine sebep olacaktır.

Guerschuny, aralara serpiştirdiği geçmişe dair sahnelerle LeonelPaola çiftinin bugüne kadar neler yaşadığını ve nasıl insanlar olduğunu öğrenmemize izin vermiş. Böylelikle ikili arasındaki konuşmalarda konuyu ve haklı – haksız tarafı anlamamız kolaylaşıyor. Çoğunlukla ana çiftin kendi aralarında ve çevresiyle kurduğu diyaloglar üzerinden ilerleyen film romantik komedi olmaktan çok bir durum komedisi. İkili ilişkilerdeki klişelerle de dalga geçmeyi ihmal etmiyor.

Curb Your Enthusiasm havası…

Filmdeki durum komedisi bende Curb Your Enthusiasm‘ı hatırlattı. Bunu tetikleyen birkaç sebep de var tabii. Filmin başlarında Leonel‘in komşusuna komedi dizisi olarak Seinfeld önermesi, hemen ardından gelen restorantta bekleme sahnesi ve gece boyunca Larry David gibi baş başa bir yemek planlanmasına rağmen garson kızla, otoparkçıyla, eski sevgililerle takışmaları bu sebeplerden bazıları.

Una Noche De Amor, birçok örneğini gördüğümüz monotonlaşan ilişki filmlerine yenilikçi bir bakış atmasa da diyalogları ve komedisiyle seyri güzel bir film. Özellikle finalinde benzeri filmlerin klişe finalinden son virajda kaçarak puanını bir tık daha arttırıyor. İyi vakit geçirmek için doğru filmlerden…