29.01.2016

Vesikalı Yarim: Doğru İnsanlar, Yanlış Zamanlar

vesikali yarim

“Çok eskiden rastlaşacaktık”

Yıl 1989. İzmir’den Boğaziçi Üniversitesi’ne geldiğim ikinci seneydi. Sorsanız “Okuldan çok İstiklâl Caddesi’nde vakit geçiriyorum” diyebilirdim. Çünkü sinemalar oradaydı! Şimdiki gibi önüm, arkam, sağım, solum AVM değildi! Dolayısı ile onlarca sinema yoktu. Film izlemek için bir İstiklâl, bir de biz gerekliydik. Öğrenci bütçesini sarsmayan bir kucaklaması vardı İstiklâl’in.

Pasoları gişeye gösterdiğimizde şimdiki fiyatlara göre komik paraya biletimizi alırdık! Bu girizgâha rağmen “Vesikalı Yârim’i, İstiklâl’in o çok sevdiğim canım sinemalarından birinde izlemedim” diyeyim de filmi Klasik Türk Filmleri Haftası düzenleyerek ücretsiz seyrettiren Fransız Kültür Merkezi’ne bunca yıl sonra teşekkür edebileyim!

Vesikalı Yarim, Sait Faik Abasıyanık’ın Menekşeli Vadi adlı öyküsünden Safa Önal tarafından senaryolaştırılmış ve sinemaya uyarlanmıştır. 1968 yılına ait ama her zaman izlenebilecek bir klasik hüviyetindedir. Bu imkansız aşk öyküsünde Sabiha (Türkan Şoray) ve Halil (İzzet Günay) sinemamıza yıllarca hatırlanacak, hep sevilecek bir sinema ikilisi kazandırmışlardır.

Siyah-beyaz film boyunca, Sabiha ile Halil’in bakışmalarını, konuşmadan anlaşmalarını, sessiz ve imkânsız aşklarını izleriz. Girişteki “Çok eskiden rastlaşacaktık” cümlesi, Sabiha’nın efsane repliğidir. Vurgulanmak istenen, doğru insanların yanlış zamanda bu aşka düştükleridir. Seyredeni en çok etkileyen sahnede Sabiha, kendisini bıçaklayan Halil’i polislerden kurtarır. Şimdi olsa, ülkemizdeki kadın ölümlerinin sıklığı yüzünden son derece vahim bulacağım sahneyi, o zaman burnumu çeke çeke, gözümü sile sile izlemiştim. Vesikalı’nın çizdiği karakter fedakâr, mazbut bir kader kurbanıdır. Yönetmen, bunu bize ustalıkla gösterir film boyunca. Anlayacağınız, Türkan Şoray’ın oynadığı Sabiha, Julia Roberts’ın oynadığı Pretty Woman’dan çok daha önce bizimledir! Zaten film de 1968 yılında çekilmiştir! Vesikalı Yârim efsanevi yönetmen Ömer Lütfi Akad’ın en sevdiğim filmidir. Bir Yeşilçam klasiğidir!