16.05.2016

Çizgi Ötesi: When Marnie Was There

when marmie was there

Miyazaki’nin Ruhların Kaçışı, Prenses Mononoke ve Yürüyen Şato gibi yapıtlarının mutfağında çalışan ve adına daha önce Aşırıcılar (Secret World of Arrietty)‘dan aşina olduğumuz Hiromasa Yonebayashi, Omoide no Mânî ile Studio Ghibli’nin son filmini yapma şerefine nail olmuştur.

2016 Oscarlarına “En İyi Animasyon” dalında aday olan Marnie Oradayken (When Marnie Was There), diğer Studio Ghibli yapımlarından oldukça farklı. Miyazaki’nin animelerinin geneline yayılmış bir fantastik dünyadan söz edemeyiz burada. Ya da Isao Takahata’nın dünyasına da benzemez. Goro Miyazaki’nin  “Tepedeki Ev”i gibi duygusallığın ağır bastığı, insanın içini sızlatan, hayalle gerçeğin birbirine girdiği bir anime Marnie Oradayken.

Kendisinin, insanların birlikte uyum içinde yaşadığı çemberin dışında kaldığını düşünen, insanlarla diyaloğu iyi olmayan, içine kapanık hatta kendinden nefret etme noktasına gelen Anna, hem üvey ebeveynlerle yaşamanın üzerinde oluşturduğu baskıyı hissetmekte hem de astımıyla mücadele etmektedir. Tedavi amacıyla yaz tatilinde uzak akrabalarının yanına, bir köye gönderilir. İlk başta orada bulunmaktan da keyif almazken zamanla bu yeni yere alışmaya başlar. Resim yapmak için zamanını çoğunlukla dışarıda geçiren Anna, göl kıyısında gördüğü konak ile fazlasıyla ilgilenmeye başlar. Ve böylece hayatına Marnie girer. Bir görünüp bir kaybolan bu gizemli kız ile Anna arasında bir bağ oluşur. Marnie’nin kim olduğu film boyunca kafalarda soru işaretidir. Marnie’nin kim olduğunu öğrenmeye çalışırken Anna’nın kim olduğunu keşfetmesini izleriz filmde.

Gerçekçi doğa çizimleri ve renklerin kullanımı, filmin görsel olarak doyuruculuğuna artı kazandırıyor. Sıcacık, insanı gülümseten karakterleri de öyle. Bu açıdan gerçekten de “Tepedeki Ev”i anımsatıyor film. Bununla birlikte filmdeki gizem unsurunun filmin bütününe yayıldığını söylemek çok zor. Uzun uzadıya karakterler arasında bağ kurmaya çalışan yönetmen, Marnie’nin kim ya da ne olduğu sorusunu zihinlerimizde canlandırırken cevapların hepsini finalde pat diye vererek filmin büyüsünü biraz bozuyor.

Kendini izlettiren, sıkmayan bir anime var karşımızda. Ama bir çocuk romanına dayanıyor olması filmin belki de biraz fazla çocuksu olduğunu düşündürtebilir izleyenlere. Bununla birlikte Marnie Oradayken, duygusallığı ile izleyiciyi etkileyen ve bu etkiyi sürdürebilen bir anime.