13.06.2016

Çizgi Ötesi: Whisper of the Heart

Whisper of The heart

Bir Miyazaki animesi değil  Whisper of the Heart, ama Miyazaki’den çokça iz bulabileceğiniz bir anime. Bunu, sadece filmin naif havasından, dilinden, şehir planlarındaki ve manzaralarındaki detaylar nedeniyle söylemiyorum; bunu, filmin içine gizlenmiş “Totoro” ve “Porco Rosso”dan dolayı söylüyorum. Tabii siz de bir Miyazaki hayranıysanız bu sözcükleri görünce bile heyecanlanabilirsiniz.

Miyazaki senaryosunu yazmış bu animenin. Aoi Hiiragi’nin mangasından uyarlanan yapımın, yönetmenliğini ise Yoshifumi Kôndo yapıyor. Daha önce “Ateşböceklerinin Mezarı, Prenses Mononoke, Kiki’nin Posta Servisi” gibi animelerin mutfağında yer alan yönetmenin yönettiği tek uzun metrajlı anime Whisper of the Heart. Anime ise keşke daha fazlasını yapsaymış dedirtiyor insana.

Kitapların, öykülerin izini sürerek bir gençlik aşkını anlatıyor anime. Bu noktada Gorô Miyazaki‘nin “Tepedeki Ev” filmi ile konu olarak benzediğini söyleyebiliriz. Öğrenci sıralarında yaşanan bir aşkı anlatıyor ikisi de. Ama Whisper of the Heart, kesinlikle kupkuru bir aşk hikâyesi değil. Daha çok kendini bulma, yeteneğini keşfetme, bunun için kendini zorlamanın, hatta fedakârlıkta bulunmanın öyküsü.

whisper of the heart

Shizuku, ortaokula giden bir kız çocuğudur. Kendisine hedef koyup bunu tamamlamak için çaba gösterdiğini filmin başındaki yaz tatilindeki on iki kitap okuma hedefini gerçekleştirmek için gösterdiği çabadan anlıyoruz. Hem okuduğu kitaplar hem de takip ettiği bir sevimli kedi onu, belki de hayatının aşkına götürecektir. Shizuku; dağınık, biraz sorumsuz, inatçı bir kitap kurdudur. Kelimelerle arası da oldukça iyidir, yazmayı sever. Seiji ise İtalya’ya gidip keman yapımı üzerinde bir kariyer planlamakta olan, karizmatik bir gençtir. Seiji’nin ne istediğini bilen bir kişi olması, Shizuku’nun kendini sorgulamasına neden olur. O da yeteneğini keşfetmek, “içindeki cevheri ortaya çıkarmak” için harekete geçer.

Shizuku’nun bu yeni hedefi, onun okulunu aksatacak, ailesi ile arasını açacaktır. Yeteneğini keşfetme çabası, birçok fedakârlıkta bulunmasına da neden olacaktır. Ancak nihayetinde hedefine ulaşır Shizuku, yeteneğini içindeki cevheri keşfeder. Artık sadece daha çok çalışması gerektiğini öğrenir. Tabii bunun farkına varmasında kendisine yoldaş olan kedi “Baron”dur. Baron, daha sonra 2002 yapımı “Neko no ongaeshi (The Cat Returns)”nin ana karakteri olarak karşımıza çıkacaktır. Kendisini burada bir heykel ve biraz da Shizuku’nun karakteri olarak görürüz.

Çevre detayları ve manzaralarıyla da dikkat çeken, üzerinde epey çalışılmış bir anime Whisper of the Heart. Filmin müzikleri de hakkında birkaç söz söylenmesi gereken unsurlardan. Özellikle de John Denver‘in “Take Me Home, Country Roads” şarkısının Japonca versiyonu, film boyunca sık sık kulağımıza çalınıyor.  Türü sevenler için kaçırılmaması gereken bir anime Whisper of the Heart.

https://www.youtube.com/watch?v=ispeh2bW1AQ