05.05.2016

Yarım

Yönetmenliğini Çağıl Nurhak Aydoğdu’nun yaptığı, senaryosu Özge Aras ve Çağıl Nurhak Aydoğdu tarafından yazılan; birbirini iyilik, güzellik ve saflıkla tamamlamaya çalışan iki insanın hayatını anlatan Yarım filmi 6 Mayıs’ta vizyona giriyor.

Film; çocuk yaşta yapılan bir evlilik üzerinden iyi niyetle yapılmış kötülükleri anlatıyor. Konuya yaklaşım ise bugüne kadar karşımıza çıkan örneklerine pek benzemeyen özgünlükte.. Filmin katıldığı festivallerde de beğeni kazanmasını sağlayan konuya sıradışı yaklaşımı‘bütün olamama’ meselesini bir kaç alanda ele alıyor. Yarım bir kadın, yarım bir adam, kardeşlik, ülkenin doğusu- batısı yani iki yarısı gibi.. Özellikle de kız çocuklarının ve kendi kararlarını veremeyecek durumda olan çocukların hayatlarına yapılan olumsuz etkileri de göz önüne seriyor!

Kadına şiddetin, zulmün, tacizin, tecavüzün, cinayetin bitmediği, aksine daha da arttığı günümüzde tüm canlılığıyla hayatın içinden bir hikâye Yarım. Bir kız çocuğunun, ‘kadın’ olarak satıldığı, alındığı ve bütün bunların sözde “iyi niyetle” yapıldığı bir dünyanın içinde ve çok yakınımızda. Yarım, sakat bir evlilik macerası… İki çocuğun kendilerine bilinçsizce giydirilen karı-koca rollerini oynama çabası…

Kültür Bakanlığının desteğiyle çekilen filmde Fidan karakterini Diyarbakır’da keşfedilen Ece Tatay canlandırırken, Serhat Yiğit “Salih” karakterine hayat veriyor. Filmde ayrıca Hülya Böceklioğlu, 2014 yılında kaybettiğimiz değerli oyuncu Recep Yener, dizi ve sinema filmlerinden tanıdığımız Ahmet Kaynak, Gözde Okur gibi isimler de yer alıyor. Filmi benzerlerinden ayıran en önemli özelliği ise izleyicinin duygusal zaaflarını sömürmek yerine zaman zaman gülümseterek bir vicdan muhasebesi yaratıyor olması. Film Ege’nin sıcak, mizahi atmosferinde gerçekçi bir dille anlatıyor hikayesini. Yani hem hüzünlenmek, hem de gülmek serbest.

Yarım