18.06.2016

Zootropolis: Hayvanlar Şehri

zootropolisPixar‘ın Kayıp Balık Nemo spin-off’u Finding Dory ile beraber 2017 Oscarlarının en büyük favorilerinden olan Zootopia, 1 milyar doları geçen gişe başarısının boşa olmadığını kanıtlar nitelikte. Yarattığı ortam, mesajı ve hatta içerdiği Shakira şarkısıyla pek çok açıdan başarılı olan Zootopia, son dönemde iyice artan Disney – Pixar arasındaki farkı azaltmaya aday bir animasyon.

Hayvanlar insanların yaşadığına benzer bir evrimsel sürece girip modernleşmiş ve av – avcı ilişkisi yerini Zootopia (Zootopia kelimesi Avrupa ülkelerinde Metropolis’e gönderme yapılarak Zootropolis ile değiştirilmiştir) ismini verdikleri metropolde belli kurallarla örülü monoton metropol yaşamına bırakmıştır. Modern topluma göndermelerle dolu Zootopia kentinde herkes yerleşik hayata geçmiştir ve her hayvan istediği, kendine uygun bir işte çalışmaktadır. Tüm bu evren filmin ana karakteri Judy Hopps etrafında şekilleniyor. Küçüklüğünden beri tek hayali polis olabilmek olan Judy, tavşan olması sebebiyle çevresi tarafından hep kısıtlanır. Ailesinin korkuyla, çevresinin küçümseyerek, iş hayatındakilerin ise baskı ve emirlerle uyguladığı bu kısıtlamalar Judy’i yıldırmaz. Çocukluk hayalinin peşine düşüp azimle çalışan Judy’nin amacı tüm tabuları yıkıp başarılı bir polis olmaktır.

Hayvanlar her ne kadar kurdukları medeniyetle içgüdüleriyle hareket etmeyi bir kenara bırakmışlarsa da geçmişlerindeki öğrenmişliklerden gelen ön yargıları hala durmaktadır. Tavşanların tilkilere güvenmemesi, doğada yırtıcı türlerin avı olan zayıf canlıların Zootopia’da fiziksel olarak güçlü canlılar tarafından küçümsenmesi bu ön yargılardan bazıları. Filmin olay örgüsünü oluşturan polisiye vaka ise hem filmin sürükleyiciliğini sağlamakta hem de çocuklar başta olmak üzere izleyen herkese ana mesajı iletmekle görevli. Modern memeli hayvanların yaşadığı Zootopia’da üst üste garip olaylar yaşanır. Hayvanlar bir anda tekrar saldırganlaşmaya ve birbirine düşman olmaya başlar. Çabalayıp polis akademisini bitirmesine rağmen hala ciddiye alınmayıp görevlendirilmeyen Judy için bu kendini ispat etmek için bir fırsattır. Yaşanan 2-3 olay sonrasında kentte yaşayan tüm canlıların tedirginleşip yırtıcılara karşı tavır alması ise günümüz toplumuna, yapılan bir eleştiri.

zootopiaZootopia, mesaj kaygısını kör göze parmak derecesinde altını çizerek göstermesine rağmen ırkçılık, ayrımcılık, büyük hayalleri olan bireyin kısıtlanması gibi önemli konulara değindiği için bu çok da sorun teşkil etmiyor. Hedef kitle olan küçük yaştaki izleyicilerin bu mesajı alması çok daha önemli. Filmin mizahı ise Disney filmleri arasında zirveyi oynayacak kalitede. Modern toplum klişeleriyle hayvanlara has özellikleri aynı kapta yoğuran sahneler zekice hazırlanmış. Birçok popüler kültür göndermesi de aynı şekilde.

Orijinal dilde de dublajlı halinde de seslendirenlerin başarılı iş çıkardığı Zootopia, günümüz dünyasındaki ötekileştirmeyi polisiye olay örgüsüyle sunan bir animasyon. Oscar yarışında ipi göğüslemesi muhtemel ve belki de olması gereken sonuç.