02.06.2017

2014’ün Gözden Kaçan Filmleri

Hellion

Hellion

Güntaç BENGİSU

Hellion

Hellion, 2014’ün kıyıda köşede kalmış ve festivaller dışında, vizyon yüzü görememiş bağımsızlarından biri. Kat Candler tarafından senaryosu yazılan ve yönetilen film, parçalanmış bir ailenin dramını anlatıyor. Eski yıldız beyzbolcu Hollis (Aaron Paul) alkolik ve gözden düşmüş, kısa süreliğine terk ettiği ailesine geri dönmüştür; ama bunun ağırlığını hep taşımaktadır. Karısının ölümünün ardından biri 13 diğeri 10 yaşında iki erkek çocuğuyla yalnız başına kalan Hollis, serseri arkadaş grubuyla zaman öldürerek, sorumluluklarını yerine getirmeyen bir babadır.

Ölen eşin kız kardeşi Pam’se (Juliette Lewis) çocuk yapmak istemediğinden kocası tarafından terk edilmiş bir kadındır ve 10 yaşındaki Wes’i yanına almak, Hollis’ten uzaklaştırmak için çabalamaktadır.

Motor sporları hayranı 13 yaşındaki şiddete eğilimli Jacob’sa, sürekli problem çıkartmakta, arkadaşlarıyla anarşist eylemler yapmakta ve çevresindekilere zarar vermektedir. Teyzesi Pam’in, Wes’i uzaklara götürmek istemesi, kendisi için bardağı taşıran son damla olur.

Benzer konuların çokça işlendiği bir işlevsiz aile filmi olan Hellion, zaman zaman suç, bazen coming of age, bazen duygu sömürüsüne varan bir dram ve bazen de bir gerilim filmi olmaya çalışan ve bir tür karmaşasına karışmış halde kalıyor. Karakterleri derinleştiremeyen ve daldan dala kolan yönetmen, ne yazık ki samimiyetten uzak bir anlatıma neden olmuş.

Alternatif bağımsız filmleri sevenlerin ve boş zamanı olanların, vakit geçirmek için izlemeyi düşünebileceği bir film Hellion.