02.06.2017

2014’ün Gözden Kaçan Filmleri

Kreuzweg

Kemal YILMAZ

Kreuzweg

Bizde sadece festival seyircisine görünür olan bu hınzır filmin vizyona girmesini beklemek elbette fazlaca naif bir davranış olur. Plan sekanslardan oluşan ve çoğu zaman kamerasını kıpırdatmaya tenezzül bile etmeyen Dietrich Brüggemann’ın bu tutkulu tercihinin etkisi film ilerledikçe daha da büyüyor. Birinci sınıf diyaloglar ve dudak uçuklatan performanslarla gözleri faltaşı gibi açtıran bu alternatif ‘çarmıha gerilme’ öyküsü, yılın en tartışılası işlerinden birisi.

Listen Up Philip

Indie boyutlarını düşünürsek ABD sınırları içinde yeterince takdir topladığını görmek mümkün. Ama Alex Ross Perry’nin bu fazla serbest, ve bohem öyküsüne bu topraklardaki sinefillerin de şans vermesi gerek. Özellikle de adı bağımsız kendisi bağımlı filmlerin bolluğunda. Elbette film, daha önce yapılmamış bir şey yapmıyor. Ama en azından o kafa karışıklığı kılığındaki samimiyet Perry’yi bu sene karşılaştığımız dürüst isimlerden biri haline getiriyor.

The Skeleton Twins

Kesinlikle kusursuz bir başyapıt değil. Hatta az önce bahsettiğim indie kılıklı filmlerden biri bile diyebiliriz. Ama senaryo arada klişe alanına girse bile alaycı karakterleri ve diyaloglarıyla ilgiyi hakediyor. Kristen Wiig ve özellikle Bill Hader’ın harika performansları ise bu filmi gözden kaçırmamak için başlıca bir sebep.