02.06.2017

2014’ün Gözden Kaçan Filmleri

philomena

Müjde IŞIL

The Secret Life of Walter Mitty

Yeniden çevrimlerin makus talihini yenen ender yapımlardan biriydi. Aslında ‘yeniden’den ziyade ‘sil baştan’  yazılmış bir senaryosu vardı.  Artık terk edilmeye ve unutulmaya yüz tutmuş basılı dergiciliğe hüzünlü bir veda ediyordu Ben Stiller. Ama komedisinden ve orijinal filmin hayal dünyasından kopmamaya çalışarak… Emeğin ve sadakatin, bencilliğe ve haksızlığa yenilgisini bu kadar sömürüden uzak ve maksimum duyarlılıkta anlatan pek az film çekildi yakın zamanda.   

Philomena

İlk bakışta renk skalası ve üslubuyla tipik ve ortalama bir İngiliz dram/komedisi izlenimi veren yapım; din, inanç, ahlak ve insanlık üzerine çok sağlam tespitler yapan, zannedildiğinden çok daha derin bir filmdi. Oyunculukların başarısı bir yana senaryo, insanlık üzerine kakofoni yapan pek çok iddialı bilimkurgudan ya da dini içerikli epik filmden daha çok duygu, çatışma ve mesaj barındırıyordu. Bu mütevazı insanlık dersinden mahrum kalanlara acilen izlemeleri tavsiye olunur.          

Saving Mr. Banks

National Board of Review’un ödül töreninde Meryl Streep’in Disney’i ırkçı, cinsiyetçi, Yahudi karşıtı ve kadın düşmanı olmakla suçladığı ünlü konuşmasına dolaylı yoldan vesile olsa da ‘bir filmin yapım sürecini anlatan film’ sevenlere yönelik, layıkıyla çekilmiş bir kendini iyi hisset filmiydi. Disney’in Mary Poppins’in beyazperdeye uyarlama ‘inadını’ anlatan yapım, hem nostalji yaptı hem Emma Thompson ve Tom Hanks’i rollerine çok yakıştırdı hem de pamuk şeker yiyen bir çocuğun mutluluğunu yaşattı Mary Poppins’çilere.