02.06.2017

2014’ün Gözden Kaçan Filmleri

filth paralelsinema

Serdar DURDU

The Congress

2014’ün en iyi filmleri listemde üst sıralarda yer alan Son Şans (The Congress)’ın geride bıraktığımız yılın en underrated filmi olduğunu düşünüyorum. Beşir’le Vals ile tanıdığımız Ari Folman’ın live action tekniğiyle hayata geçirdiği animasyonu, sinemanın geleceğine ışık tutuyordu. Distopik geleceğini sanal gerçeklik olgusuyla işleyen film, kabul etmek lazım ki her bünyeye göre değildi.

Filth

Yılın fazla konuşulmayan bir diğer filmi ise Irvine Welsh’in romanından uyarlanan Pislik (Filth)’ti. James McAvoy’ın manik depresif Bruce Robertson karakteriyle devleştiği film, polisiye ile suç filmi arasında enteresan bir noktada duruyor. Yönetmen John S. Baird’in, Danny Boyle ve Guy Ritche’yi anımsatan bir tarzla kotardığı film, kıymeti zamanla daha iyi anlaşılacak işlerden bana kalırsa.

Coherence

Ülkemizde vizyona girmeyip, 33. İstanbul Film Frestivali’nde sinemaseverlerin beğenisine sunulan bağımsız bilimkurgu Coherence, nefis bir paralel evren bilimkurgusuydu. Kitlelere ulaşamamasının ve bağımsız yapısının da etkisiyle ıskalandı ve hala keşfedilmeyi bekliyor. Büyük kısmı tek mekanda geçmesine karşın inanılmaz bir dinamizmi olan film yılın en büyük sürpriziydi.