02.06.2017

2014’ün Gözden Kaçan Filmleri

Enemy

Enemy

Cem ALTINSARAY

Blind

Sinemanın özünü oluşturan görmek ve görünmek temalarından yola çıkarak bir labirentin içine salıyor seyirciyi Blind. ‘Gözümle görmediğim şeye inanmam’ diyenlerin özellikle yaşaması gereken bir deneyim adeta. Bir çift gözümüz olmasından kaynaklanan düşünce tembelliğini göz görmez olunca aklın görmeye başlamasıyla yüzümüze vururken, neyin gerçek, neyin hayal olduğunu tamamen seyirciye bırakıyor. 2014’ün en heyecan verici filmlerinden biri bu. Göz dediğimiz şey biraz da böyle filmleri görmek için var.

Wadjda

Sinema yapmanın yasak olduğu bir ülkede bir kadın yönetmen tarafından gizlice çekilmiş bu film tek kelimeyle inanılmaz. Hayalindeki bisikleti alabilmek için ödüllü en iyi Kuran okuma yarışmasına katılan Vecide’nin güldürürken hüzünlendiren hikayesi. Bekaretlerine halel gelebileceği gerekçesiyle kabul edilmiyor Suudi Arabistan’da kızların bisiklete binmesi. Ne ki her türlü rejimin ve kültürün ötesinde bir gerçek var, o da insan olmak! Biz yetişkinler bir sürü kimliğin, maskenin ardında sayısız kez unuturken insan olmayı, sadece hayallerinin peşinden koşan küçücük bir kız çocuğu hatırlatıveriyor tastamam.

Enemy

Jose Saramago’nun The Double’ından yapılan bu serbest uyarlama, 2014 boyunca izlediğimiz filmler içerisinde derhal bir kez daha görmek isteği uyandıran birkaç yapımdan biri. Bir anda çıkıp gelen bir ‘tıpkı’ aracılığıyla benlik ve kimlik olgularının hem sosyolojik hem psikolojik düzeyde incelendiği bir yapboz. Atmosferiyle, gizemi ve gerilimiyle seyirciye göz kırptırmayan bir film Enemy. Nefis bir malzemeden hareketle origami gibi önümüze serilen temalar ve başarıyla aktarılan varoluşsal sorular iyi bir sinemaseverin dikkatinden kaçmayacaktır eminim.