02.06.2017

2014’ün Gözden Kaçan Filmleri

The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

Burak GÖRAL

The Secret Life of Walter Mitty

2014 vizyonunda benim çok sevdiğim ama bir şekilde arada kaynadığını düşündüğüm Hollwyood filmi Ben Stiller’ın yönettiği “Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı”ydı. Bir Frank Capra filmi gibi samimi bulduğum bu filmde, “Hayat nedir? Nasıl yaşanmalıdır? İnsan bu hayatın içinde yolunu nasıl bulabilir? Arzularını ve isteklerini dizginleyerek mi yoksa onları gerçekleştirmeye çalışarak mı? Bu arzuları gerçekleştirmek için başvurulan her yol mübah mıdır? Karşımıza çıkan engeller nedir ki kendimizden başka? Hedefe kitlenmiş bir insanı kim ve ne durdurabilir ki bazen?” gibi sorular soran iyi yönetilmiş, iyi oynanmış, anlamlı bir filmdi bence.

Köksüz ve Mavi Dalga

Yerli film olarak, “Köksüz”ün yeterince izlenemediğini düşünüyorum ve bu da beni üzüyor. “Mavi Dalga”ya da haksızlık yapıldığını, bazılarının yok yere filmi suçladığını düşünüyorum. Sadece geleneksel bir dramatik yapıya tutunmadığı için kendi meselesini bir şekilde yine de aktarabiliyor olması göz ardı edildi. Halbuki büyüteç altına aldığı ergenlerin halet-i ruhiyesini o kadar iyi aktarıyordu ki… 

Under The Skin

Vizyona gelemeyen festival filmlerinden de, If’te gösterilen “Under The Skin”i söyleyebilirim. Jonathan Glazer’ın hipnoz edici stiliyle belki kabaca baktığınızda basit bir hikaye anlatıyordu ama çok da güzel anlatıyordu.