19.09.2022

1 Yönetmen 5 Film: Guy Ritchie

Begüm Binici

Yeni serimiz olan 1 Yönetmen 5 Film adlı yazımıza hoşgeldiniz. İlk olarak çekimleri Antalya’da gerçekleştirilen “Operation Fortune: Ruse de guerre” filmin yönetmeni Guy Ritchie’i yakından inceleyeceğiz. Birçok kişi İngilizlerin Quentin Tarantino’su diye bahsetmekte ondan. Filmlerinin hikâye örgüsü sürekli bir hareketlilik içindedir. Karakterlerin başı sürekli belaya girer. Genellikle mafya ile sorunlar yaşar. Filmin sonunda ise karakterler bir şekilde rahata kavuşur.

Kariyerine 1995 senesinde “The Hard Case” adında kısa bir film çekerek başlayan Ritchie, 1998 senesinde ilk uzun metrajı olan “Lock,Stock and Two Smoking Barrels” ile tamamıyla sinemaya adımını atmıştır. Jason Statham’in oyunculuk kariyeri de bu film sayesinde başlamıştır. Guy Ritchie ve Jason Statham işbirliğini birçok filmde görmeye devam edeceğiz.

2000 yılında ise ikinci filmi olan “Snatch’i” çekmiştir. Jason Statham’ın yanı sıra Benicio Del Toro ve Brad Pitt’i izleme şansını da elde ediyoruz. Snatch’in en önemli özelliği, birçok yaşamı içermesi ve bu ayrı yaşamların filmin belli kısımlarında birbirleriyle buluşmasıdır. Ünlü yönetmenin filmleri kadar aşk hayatı da ünlüdür. Madonna ile 8 yıllık evlilik döneminde hem eşine klip çekip hem de 2003 yılında çektiği “olmuştur. Swept Away” filminde başrolü vermiştir. Maalesef Swept Away, Guy Ritchie’nin en zayıf filmi olmuştur.

Takvimler 2005’i gösterdiğinde Guy Ritchie, “Revolver” filmini görücüye çıkarmıştır. Başrol ise Jason Statham’a emanettir. Kurgusu ve hikayesi bir hayli karmaşıktır. Finali de seyirciyi pek tatmin edemiyor. Film, eleştirmenler tarafından bir hayli yerden yere vurulmuştur. 2008 yılına geldiğimizde ise “RockNRolla” filmi bizi karşılıyor. Gerard Butler, Tom Hardy, Thandiwe Newton, Idris Elba ve Mark Strong ile bambaşka bir kadro izliyoruz.

Günümüze doğru geldikçe hepimizin bildiği filmleri izlemeye başlıyoruz: Sherlock Holmes, The Man From Uncle, King Arthur, Aladdin, The Gentlemen ve son çıkan filmi Wrath Of Man. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi 5 film kısmına gelmiş bulunmaktayız. Sizler için seçtiğimiz 5 film:

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Eddy ve arkadaşları ellerindeki 100.000  poundu değerlendirmek için kumara yatırırlar. Aralarında en atik oyuncu Eddy olduğu için arkadaşları masaya onu yollarlar. Fakat masada her şey çoktan ayarlanmıştır. Eddy oyunun sonunda Hatchet Harry’e yarım milyon pound borçlanmıştır. Bu borcu bir hafta içerisinde ödemelidir, yoksa Hatchet’in Harry’nin parmaklarını keseceğini biliyordur. Bu uğurda arkadaşları, parayı bulmak için bir olayla karşılaşır. Hatta bunlardan birinde antika bir tüfekle soygun yapmaya kalkarlar. Haliyle başarısız olurlar. Fakat bilmedikleri şey ise ellerindeki hazinedir. Olaylar birbiriyle bağlantılı olduğu için hiçbirini kaçırmadan izlemek gerekiyor.

Snatch

Çaylak ve lisanssız boks organizatörü olan Turkish ve ortağı Tommy yasadışı boks işindeki büyük isim tuğla kafayı maç için ikna ederler. Çingene Mickey maç yerine kendi kurallarıyla oynamaya başlayınca iş çığrından çıkar. Bu arada dört parmak Franky ve 86 karatlık elmas Londra’da kaybolmuştur. Franky’nin tuzağa düşürüldüğünü öğrenen kuzen Avi, Franky’yi kontrol etmesi ve elması bulması için sağ koluyla Londra’ya gelir. Bir yanda boks maçı hikayesi varken bir yanda da elmasın kaybolması işlense bile hikaye tek bir noktaya bağlanacaktır. Dönemin en iyi suç ve aksiyon filmlerinden biri kabul edilmektedir.

RockNRolla

Bir Rus gangster Londra emlak piyasasında çevirdiği bir dümenle milyonlarca sterlin kazanç sağlar. Bunu göre Londra’nın suç dünyası sakinleri bu servetten kendi paylarını almak için koyulurlar. Bu karakterler içinde rock yıldızları, muhasebeciler ve daha nicesi yer almaktadır.

King Arthur: Legend of the Sword Revolver

Kral Arthur’un hikayesini bilmeyen yoktur. Excalibur kılıcını taştan çıkaracak kişi Britanya’nın gerçek kralı olacaktır. Tabii iş kılıcı çıkarmakla bitmiyor. Önemli olan onu doğru kullanmaktır. Arthur’un yapması gereken öncelikle ailesini öldüren Vortigern’i yani amcasını tahttan indirmek olacaktır. Oyuncu kadrosunda Charlie Hunham, Jude Law, David Beckham gibi isimler bulunmaktadır. Guy Ritchie senaryoya fantastik bir anlatım kattığı için kitleler tarafından pek beğenilmese de bence biraz hakkı yenmiştir. Seri film olarak düşünülmüştür. Gişesi düşük olduğu için bu plan rafa kalkmıştır.

The Gentlemen

Londra’da uyuşturucu satıcılığı yapan Mickey Pearson (Matthew McConaughey), artık emekli olmak istiyordur. Ancak bu ortamdan çıkabilmesi için de öncelikle yüklü  miktarda nakite ihtiyacı vardır. Tabii bu sandığı kadar olmayacaktır. Kendisini komploların, entrikaların, rüşvetlerin ve şantajların ortasında bulacaktır. Kadroda ise birbirinden başarılı oyuncular yer alıyor. Charlie Hunham, Colin Farell, Hugh Grant ve Henry Golding. Guy Ritchie kendine has senaryo anlatımıyla seyirciyi tam dikkat ekrana bağlamayı başarıyor. Aksiyon ve müzik kullanımı oldukça iyi.