08.12.2015

2015 yılının En İyi 10 Korku Filmi

2015 yılı Korku Sineması için gayet verimli bir yıl oldu. En iyi korku filmlerinin yine ABD’den geldiği 2015 yılında, pek çok akıllı yönetmenin kotardığı heyecan verici filmler izledik.

Zeki senaryoların da katkısı ile, korku türü için altın yıllardan birini yaşadık denebilir. Gerçi korku türü için yükselme devri Duplass kardeşlerin 2008 yılında yaptığı  “Baghead”  filmi ile başladı denilebilir.  Korku sinemasının  alt kategorilerinden hangisi olarak adlandırırsanız adlandırın; küçük bütçeli, bağımsız korku sineması en verimli yıllarından birini yaşıyor.

Amerika’dan yükselen bu akıma, Arjantin, Kanada ve İngiltere’den de filmler eklenmesi ile “2015 yılının En İyi 10 Korku Filmi” listesi ortaya çıktı.

creep

10. CREEP

Creep” filmi komedi tarzında çekilmiş bir “sahte belgesel” ( found footage) korku filmi. Mark Duplass güya ölümcül hastalığı olan bir adamı oynarken harikalar yaratmış. Filmin konusu: Dünyadaki son günlerinin kayıt altına alınmasını isteyen Duplass’ın oynadığı karakter, kırsal kesimdeki evine bir kamereman davet eder. Henüz doğmamış oğluna bir kayıt bırakmak istemektedir.

Creep, hiç ummadığınız kadar başarılı ve eğlendirici bir film. Çok komik ve çok akıllıca fesat sahneleri ile heyecan verici.

 

9. HELLIONS

Halloween akşamı uyuya kalan hamile bir genç kız, uyandığında, evinin ve kasabasının bomboş ve terk edilmiş olduğunu görür. Yalnız olduğunu sanırken, birden etrafında canavar çocuklar belirecektir!  Yönetmen Bruce McDonald alçakgönüllü fakat ustaca çekilmiş bir film yapmış.

Hellions filmi, “The Wizard of Oz”dan ve David Cronenberg filmlerinden esinlendiği belli olan, büyülü bir atmosfere sahip, gece çekim tekniği takdire şayan ve gerçek ve gerçek üstü dünyalar arasındaki geçişleri çok başarılı bir film.

The town

8.THE TOWN THAT DREADED SUNDOWN

The Town That Dreaded Sundown”  gerçekten akıllıca yazılmış ve çekilmiş bir film. Aynı anda hem “yeniden çekim” hem de “devam” filmi olmayı başarıyor. 1940 yılında gerçekleşmiş ve bugüne dek çözülememiş gerçek bir cinayet vakasından esinlenilen The Town That Dreaded Sundown, 1976’da çekilmiş aynı adlı filminin hem devamı hem de yeniden çevrimi özelliklerine sahip. Alfonso Gomez-Rejon’nın çok şık ve merak uyandıran bir film çektiğini kabul etmek gerek.

we are still

7. WE ARE STILL HERE

Ted Geoghegan’ın 1980li yıllardaki kanlı Italyan korku filmleri furyasına bir selam olarak çektiğini düşündüğümüz film, H.P. Lovecraft ’ın kısa hikayelerinde sıklıkla rastlanılan kan gölü ve ortalığa saçılan iç organlar sahnelerini ziyadesi ile şereflendiriyor.

İnsan kanı, adeta filmin diğer bir oyuncusu konumunda.  Baş rollerinde, korku türünün tanınan oyuncularından Larry Fessenden ve Barbara Crampton’ın bulunduğu “We Are Still Here” retro hicive sahip, oldukça da ürkütücü bir film.

it follows

6. IT FOLLOWS

Festivallerin gözdesi ve yönetmeni David Robert Mitchell’e pek çok övgü getiren “It Follows” ileride klasikler arasına girebilecek bir film. Şimdiden adı “Halloween” ve “A Nightmare on Elm Street” gibi en önemli slasher filmleri ile birlikte anılmaya başlayan film, Mitchell’in korku türü çeken en becerikli yönetmenlerden biri olduğunun adeta kanıtı. “Korka korka izleyelim” diyenler için, nefis bir seyirlik.