01.06.2017

2015’in En İyi 10 Yerli Filmi

.

En İyi Yerli

Sarmaşık

Tolga Karaçelik’in Sarmaşık filmi kuşkusuz yılın en iyisi. Aldığı ödüllerle de bunu ispatlayan film oyuncuları ile de çok beğenildi. Aldığı ödüllerin büyük kısmını da başrol oyuncusu Nadir Sarıbacak’ın topladığını belirtmek gerek.

Nefesim Kesilene Kadar

Bu yılın yerli filmlerdeki kadın karakteri Nefesim Kesilene Kadar’da izlediğimiz Serap(Esme Madra) elbette. Erkek dünyalarını izlediğimiz yerli sinemada hem işçi sınıfı hem de kadın olarak biz de varız dedirten bu güçlü yapım unutulmayacak bir hikâye sunuyor.

Filmin eleştirisi için tıklayın

Bulantı

Yerli sinemanın büyük ustası Zeki Demirkubuz’un son filmi Bulantı her ne kadar yönetmenin filmografisinde en üst sıralara yerleşmese de özellikle Demirkubuz sevenleri mutlu etti. Eleştirmenleri sevenler ve nefret edenler olarak ikiye bölen film kuşkusuz yine güçlü bir Demirkubuz yapımı.

Filmin eleştirisi için tıklayın

 

Abluka

Emin Alper’in Tepenin Ardında filmi ile yarattığı alegoriyi bu kez kentin varoşlarına taşıyan Abluka özellikle bu ülkenin yıllardır yaşadıklarına şahit olan bize çok tanıdık geldi. Ülke gerçeklerine içeriden bir gözle bakan ama kör göze parmak basmayan Abluka çok sevildi.

Filmin eleştirisi için tıklayın

 

Rüzgârın Hatıraları

Özcan Alper’in sosyal gerçeklere duyarlı filmografisinin son filmi ülkenin hala kanayan yarası Ermeni meselesine değiniyor. Oldukça şiirsel ve romantik bir yol izleyen film muhteşem görüntüleriyle de hafızalara yer ediyor.

Filmin eleştirisi için tıklayın

 

12