12.05.2018

21. Yüzyılın En İyi 20 Bilimkurgu Filmi

20.Sunshine (2007)

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Cillian Murphy, Rose Byrne, Chris Evans

Yıl 2057, insanlık güneşin her geçen gün giderek yok olmasını izlemektedir. Bu insanlığın da yok olması demektir. Dünyanın son umudu Icarus II adlı bir uzay gemisindeki sekiz kişilik erkek ve kadınlardan oluşan Kaptan Kaneda liderliğindeki ekiptedir. Görevleri güneşi tekrar hareket geçirmesi ve beslemesi beklenen bir nükleer başlığı taşımaktır. Bu yolculuk sırasında Dünya ile bağlantıları kesilir. Ekip bundan 7 yıl önce aynı amaçla göreve çıkarılan Icarus I’den değişik sinyaller almaya başlar. Yaşadıkları garip bir kaza onları görevlerini bir yana bırakıp hayatları için savaşmak zorunda bırakacaktır.

19.Donnie Darko (2001)

Yönetmen: Richard Kelly

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Mary McDonnell

Yıl 1988. Donnie Darko isimli genç, bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılıp bir sırra doğru sürüklenir. Yaratık, genç çocuğa 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Olayın şokunu üzerinden atamayan Donnie, bu büyük sırrın ağırlığı altında, tüm sosyal yaşantısını sonlandırarak bu gizemli tavşanın peşinden gidecektir.

18.Monsters (2010)

Yönetmen: Gareth Edwards

Oyuncular: Scoot McNairy, Whitney Able, Mario Zuniga Benavides

6 yıl önce güneş sistemimizde yeni bir yaşam kaynağı keşfeden NASA, bu yeni kaynaktan örnekler toplamıştır. Fakat bu örnekler Orta Amerika'da bir kazada dağılır. Kazanın ardından, olayın gerçekleştiği yerde yeni yaşam formu büyümeye ve gelişmeye başlar. Çok geçmeden Meksika'nın tamamı yasak bölge ilan edilmiştir bile. Amerikalı bir gazeteci, patronunun kızını bu yasak bölgeden kurtarmaya çalışır ve macera başlar.

17.Reign of Fire (2002)

Yönetmen: Rob Bowman

Oyuncular: Matthew McConaughey, Christian Bale, Izabella Scorupco

Post-apokaliptik bir atmosfere sahip olan filmde Londra'da yaşayan sıradan bir inşaat mühendisi yüzyıllardır uyumakta olan efsanevi bir ejderhayı uykusundan yanlışlıkla uyandırır. Yirmi yıl sonrasına gelindiğinde dünyadaki nüfus iyiden iyiye azalmış, geriye kalan insanlar ise bu yaratıkların tehlikelerinden korunmaya çalışmakatadır. Yıllar önce fitili ateşleyen mühendisin oğlu olan Quinn, artık 30'lu yaşlarında kahraman bir itfaiyecidir. Quinn, pek fazla umut vaadetmese de geriye kalan az sayıdaki insanı korumaya çalışır. Bir gün sıra dışı bir Amerikalı maceracı olan Van Zan gelir ve bu hayvanları öldürmek için kullanılacak yöntemi bildiğini söyler.

16.Attack the Block (2011)

YönetmenJoe Cornish

OyuncularJohn Boyega, Jodie Whittaker, Alex Esmail

Güney Londra'nın varoşlarında çok katlı, estetikten uzak ama işlevsel blok apartmanların dizildiği bir bölgede, bir grup ergenden oluşan sokak çetesi, geceleri kavga, gasp, araba soygun gibi küçük suçlar işler. Henüz 15 yaşındaki Moses’in başını çektiği gençler, bir gece hemşire Sam’in yolunu kesip cüzdanını gasp ederler.  Sam tam kaçmaya çalışırken gökyüzünden parlak bir cisim aniden ve hızla yanlarındaki arabanın üzerine meteor gibi düşer ve çete yukarıdan gelen bu davetsiz misafiri haklamakta gecikmez. Sopalarla öldürdükleri 1 metre boylarında, tüylerle kaplı uzaylıyı saklayacak yer ararlarken başlarına ne kadar büyük bir bela aldıklarının farkında değildirler.

15.Cloverfield (2008)

Yönetmen: Matt Reeves

Oyuncular: Mike Vogel, Jessica Lucas, Lizzy Caplan

New York’taki bir barda kulakları sağır eden bir gürültü duyulur, bardaki kargaşa sırasında davetliler merdivenden aşağıya kaçmaya çalışırken New York caddelerini alev alev yanan yıkıntı ve enkazlar kaplar. Ardından Manhattan tarafında şiddetli bir patlama olur, Özgürlük Heykelinin kafası tıpkı dev bir top güllesi gibi caddeye çarpar. Cloverfield, New York’a düzenlenen bir canavar saldırısına tanıklık eden insanların öyküsünü konu alıyor.

14.Primer (2004)

Yönetmen: Shane Carruth

Oyuncular: Shane Carruth, David Sullivan, Casey Gooden

Yetenekli iki genç mühendis, bir garajda yürüttükleri deneyler sırasında kazara müthiş bir keşifte bulunurlar. Üzerinde çalıştıkları proje, onları zamanda geriye doğru yolculuğa çıkarabilmektedir. Sonsuz merakları nedeniyle, yolculuk deneylerini birbirlerinden habersiz yürüten mühendislerin bu deneyi çok ciddi sorunlara yol açacaktır.

13.Minority Report (2002)

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton

Gelecekte bir zamanda geçen hikayede, özel bir polis birimi teknolojik aygıtlar ve doğa üstü güçlere sahip adamları sayesinde suçluları erken tespit etme şansına sahipler. Birim müdürü olan Şef John Anderton sistemin mükemmel bir şekilde çalıştığına inanıyordur. Ama sistemin bundan sonra vereceği isim Anderton olduğunda, Anderton için tek çözüm kaçmak ve bir yandan da sorunun kaynağını bulmaktır.

12.Moon (2009)

Yönetmen: Duncan Jones

Oyuncular: Sam Rockwell, Kevin Spacey, Dominique McElligott

Astronot Sam Bell Ay üzerindeki üç yıllık görevinin sonlarına yaklaşmışken tabiatı gereği kendi içinde bir çalkalanma yaşamaya ve neden orada olduğu ile ilgili sorular sormaya başlar. Bir yandan da kendisine verilen görevi yerine getirmeye çalışırken bütün bildiklerini sorgulamasına ve içinde bulunduğu durumdan kurtulmaya çalışmasına neden olacak bir olayla karşılaşır.

11.The World's End (2013)

Yönetmen: Edgar Wright

Oyuncular: Simon Pegg, Nick Frost, Martin Freeman

Cornetto üçlemesi olarak bilinen serinin son filmi olan The World's End; 20 yıl sonra tekrar bir araya gelen beş çocukluk arkadaşının maceralarını konu alyıor. 1990’da lisenin son gününde, Newton Haven kasabasında yer alan 12 pub’ın 12’sinde de içerek efsanevi “Altın Yol”u tamamlamaya kalkışıp başarısız olan beş genç adam, bu kez başarmak için 23 yıldır uğramadıkları kasabalarına geri dönerler.Geçmişleriyle bugünlerini uzlaştırmaya çalışırken, gerçek mücadelenin gelecek olduğunu ama sadece kendilerinin değil tüm insanoğlunun geleceği olduğunu fark ederler. “Dünyanın Sonu”na varmaları dert edecekleri son şeydir.

10.The Host (2006)

Yönetmen: Joon-ho Bong

Oyuncular: Kang-ho Song, Hee-Bong Byun, Hae-il Park

9 Şubat 2000 tarihinde Güney Kore’deki ABD ordusu üssünün morgunda şişeler dolusu zararlı atık, sırf tozlu diye Amerikalı bir doktorun emriyle lavaboya dökülür. Bu atıklar doğrudan Seul’un Han Nehri’ne gider. 2002 yılı Haziran ayında ise nehirde tuhaf şeyler olmaya başlar. Bir gün, devasa tuhaf siyah bir yaratık köprüde asılı olarak herkesçe görülür. Bu yaratık hem yüzebilmekte, hem de karaya çıkabilmektedir. Aynı gün şehrin en işlek parkına dalar ve herkesi önüne katar. Üstelik ölümcül bir virüs taşıdığına inanılmaktadır.

9.Her (2013)

9.Her (2013)

Yönetmen: Spike Jonze

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson

Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore'u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

 

8.Looper (2012)

Yönetmen: Rian Johnson

Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt

Gelecek üzerine kurulan filmde zaman makinesi icat edilmiştir ve bunu kullanmak yasaktır. Sadece karaborsada kullanılmaktadır. Mafya birinden kurtulmak istediği zaman o kişiyi 30 yıl geriye göndermektedir. Bu gibi işleri ise Joe gibi kiralık katiller yapmaktadır. Joe gittikçe zenginleşmektedir. Hayat güzeldir, ta ki mafya Joe'nun gelecekteki halinin geçmişe gönderilerek öldürülmesine karar verene kadar.

7.Serenity (2005)

Yönetmen: Joss Whedon

Oyuncular: Nathan Fillion, Gina Torres, Chiwetel Ejiofor

Gezegen dışı bir göreve atanan Serenity gemisinin mürettebatları uzayda buldukları ve yardım isteyen bir kişiyi gemilerine alırlar. İlk başta her şey normal gibidir; ancak gemiye aldıkları bu kişinin asıl amaçları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığında işin çehresi değişecektir. Küçük bir alanda, korkunç bir kedi-fare oyunu oynamaya başlayacaklardır.

6.District 9 (2009)

Yönetmen: Neill Blomkamp

Oyuncular: Sharlto Copley, David James, Jason Cope

1982 yılında yaşayan son uzaylılar, hayatta kalabilmek için dünyayı seçerler. Güney Afrika'nın bir bölgesine yerleşen uzaylılar çok geçmeden bir araştırma ekibi tarafından keşfedilirler. MNU isimli özel bir şirketin gözetimi altında tutulan uzaylılar, District 9 isimli bir bölgeye yerleştirilirler. Bu şirketin yetkilileri uzaylıların teknolojisinin sırlarını öğrenip uygulamayı, böylece de muazzam paralar kazanma peşindedir. Bunun için gerekli olan şey ise uzaylı DNA'sıdır. MNU çalışanı Wikus van der Merwe esrarengiz bir virüs tarafından saldırıya uğrar ve uzaylılara benzemeye başlar. Şirket şimdi kendi çalışanının peşine düşecek, Merwe ise tek sığınabileceği yer olan District 9'a doğru yola çıkacaktır.

5.Gravity (2013)

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris

Dr. Ryan Stone zeki ve başarılı bir tıp öğrencisi iken uzaya giden astronotlardan birisi olma şansını yakalar. Matt Kowalsky ise hayatını uzay bilimine harcamış ve daha önce uçuş deneyimleri de yaşamış tecrübeli bir astronot’dur. Bu ikilinin uzun süre planlanarak yapılan uzay yolculuğunda bir kaza yaşanır. Uzayın uçsuz bucaksız atmosferinde yalnız kalan ikili oksijenlerini de giderli kullanmaya çalışarak hayatta kalmaya çalışırlar. Ancak uzay gemilerinin kullanılamaz hale geldiğini anladıklarında artık tek çareleri uzay boşluğunda yeni bir uzay istasyonuna rastlamaktır.

4.WALL-E (2008)

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin

Günümüzden çok uzak bir gelecekte geçen filmde, insanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Wall.E’ye verilir. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan yalnız Wall-E'nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun arasında filizlenen dokunaklı ilişki türlü zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır.

3.Under The Skin (2013)

Yönetmen: Jonathan Glazer

Oyuncular: Scarlett Johansson, Jeremy McWilliams, Lynsey Taylor Mackay

İnsan görünümünde dünyaya gönderilmiş bir uzaylı olan Isserley, İskoçya'da yol kenarında otostop çeken erkekleri toplayıp yemeye hazır hale getiriyor.

2.Inception (2010)

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page

Çok yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb'un uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb'un bu nadir insanlarda görülebilecek yeteneği, onu kurumsal casusluğun tehlikeli dünyasında aranan bir isim yapmıştır. Aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak olmasıne sebep olmuş ve sevdiği her şeyi yitirmiştir. Cobb'a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir.

1.Children of Men (2006)

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor

2027'de kaosun hüküm sürdüğü bir dünyada insanlık artık üreyememektedir. İnsan soyunu devam ettiren en genç kişi 20 yaşındadır. Theo Faron adındaki eski bir aktivist ise artık ümidini kesmişi bir devlet işinde çalışmaktadır. Başına çuval geçirilip kaçırıldığında kendini eski arkadaşlarının karşısında bulur. Ondan çok önemli bir görevde yardımcı olmasını isterler. Bu görev dünyanın kurtuluşunun sırrını da içinde barıdırmaktadır.