24.08.2022

Akıllara Kazınan En İyi 5 Christian Bale Performansı

Bade BALIK 

Sinemaseverler türlü türlü rollerde birçok oyuncuyu izlemiştir. Bazen "Bence bu role bu daha iyi olur." dediğimiz bazen de "Başkası oynasa asla olmazmış." dedirten performanslar izleriz. Benim için bir oyuncu var ki kendinden özellikle gerçekleştirdiği fiziksel değişimlerle söz ettiren ama bunun dışında her filminde sizi daha da şaşırtan performanslar sergileyen biri. Fiziksel değişim dediğim anda çoğu kişi anlamıştır diye düşünüyorum. Evet, Christian Bale. Kendisini türlü türlü rollerde, bazen tanınmaz halde bazen "İşte Christian Bale!" dedirten şekilde izleme şansı bulduğumuz oyuncunun en iyi beş performansına gelin hep beraber bakalım.

The Fighter

David O. Russel yönetmenliğinde 2011 yılında vizyona giren The Fighter’ı , Rocky’nin izinden giden diğer boks/dövüş filmlerden ayıran temel nokta, filmdeki mükemmel oyunculuklar. Bu noktada kendini öne çıkarmasının da tartışmasız en büyük nedeni Christian Bale ve unutulmaz performansı. Hayat verdiği karakterlerlerden sonra "Bu adam nasıl Oscar’a aday olamıyor?" derken kendisine Oscar yolunu açan bu filmde bizi şaşırtmayan bir hareket yapıyor. Film için çok fazla kilo veren oyuncu karşımıza uyuşturucu bağımlısı Dicky rolünde çıkıyor.

The Big Short

Oyuncu kadrosunda, Christian Bale, Brad Pitt, Ryan Gosling ve Steve Carell’ın olması bile filmi izlemek için yeterli bir sebep. Michael Lewis’in çok satan kitabına ve gerçek bir hikayeye dayanan film bankacılık ve ekonomi hakkında olmasına rağmen kendini "sıkıcı" olabilecek her şeyden arındırmış durumda. Filmde Michael Burry karakterine can veren oyuncu yine performansıyla ön plana çıkıyor.

American Hustle

Yine bir David O. Russel filmiyle karşımızda olan oyuncu, kendini kanıtlar nitelikte bir şey daha yapıyor. Bu sefer rolü için aşırı derecede kilo almış şekilde karşımıza çıkarak onu tanımamıza engel oluyor. FBI’a yardım eden düzenbaz bir çiftin etrafında gelişen olayları komik bir dilde anlatan film 60’ların New Jersey’sinde geçiyor. Irving Rosenfeld karakterine can veren oyuncu, filmografisine mükemmel bir film ve filmden geriye kalan efsane bir oyunculuk bırakıyor.

American Psycho

Christian Bale’in şu an olduğu noktada olmasının en büyük sebeplerinden birinin bu film olduğunu düşünenlerdenim. Bu performansı ile rakiplerine "Beyler, kusura bakmayın ama artık ben varım." der gibi el sallayan oyuncu performansının dışında sinema tarihine "Patrick Bateman" karakterini yazdırmayı başarıyor. Sıradan, zengin bir adamın karanlık tarafını gösteren filmde Bale, insanları nedensiz yere öldüren bir sapığı canlandırmakta.

The Machinist

Christian Bale’in zirve noktası demek yanlış olmayacaktır. Bu performansı ile "Canlandıracağım karakterler için fiziksel açıdan radikal değişiklikler yapabilirim." cümlesini kesin olarak kanıtlayan oyuncu rolü için kırk dokuz kiloya düşmüş. Tıpkı American Psycho’da olduğu gibi bu filmdeki performansı sayesinde sinema tarihine unutulmayacak olan "Trevor Reznik" karakterini katmıştır. Filmi izledikten sonra ayağa kalkıp ekrana bakıp Christian Bale’i bir süre alkışlamak isteyebilirsiniz, şimdiden söylemesi..

BONUS!

En sevdiğim süper kahramanı unuttuğumu sanmadınız değil mi? "Batman Trilogy"deki performansını unutmak imkansız ama üçleme olduğu için bonus olarak eklemek istedim. Bir insana Batman olmak bu kadar mı yakışır dedirten ve tüm soğukkanlılığıyla "Bruce Wayne" karakterine can veren oyuncunun bir röportajında "Yapmak istediklerimi tam olarak gerçekleştiremedim. Nolan bunu başardı ama ben içimden hep istediğim performansı veremediğimi düşündüm." dediğini biliyor muydunuz?