31.08.2017

Alien Serisindeki Dini Sembolizm

Alien Serisindeki Dini Sembolizm

Alien serisinin altıncı filmi (eğer Alien vs. Predator da dahil olursa sekizinci) Alien: Covenant Riley Scott’un üstlendiği üçüncü film olacak.

Scott’un filmlerinin en ilgi çekici özelliği bilim kurgu filmleri aracılığıyla Xenomorphlarla pek de ilişkilendirmeyeceğimiz bir konu işliyor olması: dini inanç. Daha spesifik olarak; Hıristiyanlık.

 

ALIEN

Alien’da çok belirgin dinî sahneler olmasa da filmin merkezindeki yaratığın şeytani bir varlık olduğunu anlıyoruz. Yaratığın hakkında pek bir bilgi yok. Sadece galaksinin en kusursuz katili olduğu biliniyor. Yiyor, büyüyor ve başka hiç bir özelliği yok. Zeki olmasının yanında rasyonel değil, kontrol edilemiyor ve anlaşılamıyor. Canlı bir silah. İlerleyen bütün Alien filmleri bu konsept üzerine kurulu.

Bu durumda Xenomorph bütün hayatın yok oluşunu sembolize ediyor. Umut ve ilerlemenin tam tersi. Bir düşman. Düşman kelimesinin İbranice’de “iblis” olarak da çevirilebileceğini düşününce, Scott’un Xenomorph ile şeytani bir güç yarattığını görüyoruz.

 

ALIENS

James Cameron’un yönettiği devam filminde çok net bir sembolizm görülmese de dikkat çekici bir unsur var, Olayların yaşandığı LV-426 gezegeni. Gezegenin adı İncil’in Levililer 4:26 ayetine direkt bir gönderme. “Tekenin bütün yağını esenlik kurbanının yağı gibi sunak üzerinde yakacak. Kâhin kişinin günahını bağışlatacak ve kişi bağışlanacak.” ayeti LV-426’yı kurban edilmeyle ilişkilendiriyor.

ALIEN³

David Fincher’in diğerlerine göre trajik yönleri ağır basan filmi, Aliens karakterlerinin bir kısmını öldürür ve ortamı ıssız bir hapishane, makhumlarınıysa keşişlere çevirir. Alien³ karakterleri pasifizme adanmış, sefalet içinde ve sembolik olarak Cennet’ten alınan bir güce bağlı olarak hayatta kalmaya zorlanırlar. Kusurlu olarak yazılmış bu karakterler günahlarından arınarak Hristiyan saflığa ulaşmayı temsil ediyor. Yaratığın bu barışçıl grupla karşılaşması ve grubun neredeyse tümünün yok olması Fincher’ın pasifizm ve kurtuluş konusundaki kinini de gösteriyor.

Filmin en belirgin dinî dokunuşu ana karakter Ellen Ripley’in kurtuluş için kendini feda etmesi. Ripley kendini erimiş metalin içine atar ve yeni bir yaratığın onun karnından doğacağını öğrenir. Böylece Ripley kendini feda ederek İsa figürü rolünü alır.

Ayrıca Alien³’ün tamamında bir Cennet Bahçesi öyküsü görmek mümkün. Hapishane günah bulunmayan bir yer, mahkumlar masum ise Xenomorph bahçeye giren yılandan başka ne olabilir?