09.04.2017

Talihsiz Aşkları Konu Alan 15 İyi Film

Talihsiz Aşkları Konu Alan 15 İyi Film

Hazırlayan: Gizem Tekkanat 

Hissedebileceğimiz en güçlü duygulardan biri olan aşk için birçok şey söylenmiştir. Evrensel olduğu, gittiğimiz her yerde aşkı bulacağımızı, yaratımda ve yıkımda aşkın olduğu söylenmiştir. İşler iyi gittiğinde hayat neşeli ve renkliyken, işler yolunda gitmediğinde yıkıcı güçleri bizi tamamen tüketebilir.

Aşk yaygın bir şekilde yanlış anlaşılmış bir duygudur. Aşk idealleştirir, bizi acılarımızdan kurtaracak kutsal bir şey olarak görürüz. Ama ne yazık ki hayal ve kalp kırıklığından kaçamayız.

Aşkın acı tarafını gördüğümüz işte o 15 film;

Ascenseur Pour L’échafaud (Elevator to the Gallows – Louis Malle, 1958)

İki çiftin kaderi birbirinin içine geçmiş olan filmde, bir suç ağı ve yanlış anlaşılmalardan etkilenen dört aşığın hikayesi anlatılıyor. Julien Tavarnier ve Florence Carala birbirlerine aşıktır ve kaçmaya karar verirler. Bir telefon konuşmasından sonra Julien, Mr. Carala’yı öldürüp intihar süsü vermek için plan yapar. Çift kaçmaya hazırken, Julien arkasında kanıt bıraktığını fark edip geri döndüğü sırada genç bir çift arabalarını alıp kaçar. Aşk, arzu ve gelecek planları ile başlayan film ölüm, hapis ve hayal kırıklığı ile biter.

Julieta (Pedro Almodóvar, 2016)

Kayıp, acı, karmaşa ve cevaplar için arayış Pedro Almodovar’ın son filminde işlenen temalardan bir kaçı. Julieta‘da kızı 18 yaşına girdikten sonra kaybolan bir annenin hikayesini dinliyoruz. Gözü yaşlı anneler Almodovar filmlerinin sabit konusudur ve filmlerde bu kadınların trajik hikayelerini izleyip çocuklarına duyduklarını sevgiyi anlayabiliriz.

Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre – Werner Herzog, 1979)

Werner Herzog’un yeniden çektiği klasik korku filmi Nosferatu, zavallı bir canavarın sevgisinin reddedilmesinden dolayı duyduğu acıyı anlatan bir film. Klaus Kinski’nin ustaca canlandırdığı Kont Nosferatu, Wismar şehrinde ev almak isteyen yalnız bir adamdır. Nosferatu, emlakçı olan Jonathan Harker’in boynunu ısırıp karısına ulaşmak için kaçar. Nosferatu ölümsüz olmanın ama aşkı bulamamanın acısı içinde yaşar.