16.08.2018

Beyaz Perdenin En Büyük Gizemleri

Büyük Çek yazar Milan Kundera’nın, “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği” romanında, güzel sanatlardan bahsederken belirtiği gibi “Belirsizlik ne kadar çoksa zevk de o kadar büyür!”

Liam Hoofe, heyuguys.com film sitesi için bu nefis listeyi hazırlamış.

Sizin de –eğer benim gibi- kafanızın bir kenarında bu cevaplanmamış ve –bilerek veya bilmeyerek- gizem olarak bırakılmış sorular takılmışsa şimdi teker teker bunların hepsini hatırlamaya ve yeniden sinir olmaya hazır mısınız? (Bu yazı filmlerle ilgili sürpriz bozucu bilgiler içerebilir)

Çeviri: Birben KARAN

1- “Bu yara izlerinin nasıl olduğunu öğrenmek ister misin?”

Heath Ledger’in unutulmaz ve ikonik Joker performansı ve Joker hayranları tarafından t-shirtlerde taşınan meşhur repliği “Wanna know how I got these scars?”

Film boyunca, Ledger’in üstün bir performans ve inandırıcılıkla seyirciye sunduğu; sorunlu bir evlilik, kötü geçen bir çocukluk, travmatik bir ilişki ve benzeri referans ve ipuçlarını bir kenara bırakırsak –ki bunların da gerçek olma olasılığı büyüktür – film boyunca bu soru asla gerçek cevabına ulaşmaz.

Internetteki forumlarda dolaşan en büyük teorilerden biri; Joker’in PTSD (travma sonrası stres bozukluğu) yaşayan eski bir asker veya ordu görevlisi olduğudur. Silah kullanmadaki becerisi ve psikopat tavırları aslında bu teoriyi destekler niteliktedir.

Karanlıkta bırakılan özgeçmiş ve karakterimizin sadece “eğlence” için kaos çıkarma arzusu, Ledger’in “Joker”ini, Jack Nicholson’ın 90’lar performansından daha korkunç, daha karanlık ve daha ikonik yapar ve o, aynı bir seri katil gibi, yaptığı her kötülük için herhangi bir özel motivasyonu veya kendine karşı kullanılabilecek zayıf bir noktası olmadan cinayet ve suç işlemeye devam eder.