21.05.2018

Brezilya Sinemasının Öne Çıkan 5 Filmi

Dünya Kupası’nın bitişi ile birlikte,  aklımızda baştan aşağı futbol imgeleri ile dolu bir Brezilya var.

Hâlbuki, bu güzel ülkenin, güzel filmleri de var. Futbol ve karnaval dışında kalan Brezilya’ya bir bakış için; The Guardian Film Blog’da yayınlanan En Güzel Brezilya Filmleri listesini, sizler için yayınlıyoruz…

City of God (2002)

Rio de Jenerio’nun şiddet ve suç dolu bölgesinde büyüyen iki çocuğun hayatlarının aldığı yönü anlatan film; biri fotoğrafçı diğeri uyuşturucu taciri olan bu iki çocuk çerçevesinde; büyüdükçe artan sorumluluk ve seçimlerin insanın hayatına etkisini etkileyici bir dil ile perdeye taşıyor.

Waste Land (2010)

Waste Land, Rio de Jenerio’nun çöp toplayıcıları üzerinden, kentin zor hayatlarını ve Vik Muniz adlı sanatçının geri dönüşümlü malzeme ile yaptığı eserleri, çektiği fotoğrafları satarak,   şehrin Jardim Gramacho bölgesindeki çöp toplayıcıların hayatlarına etkisi olacak değişimlerdeki öncülüğünü anlatıyor. 

Black Orpheus (1959)

1960 En İyi Yabancı Film Oscar’ını kazanan filmde, Yunan Mitolojisinin en güzel hikâyelerinden biri olan Orpheus ve  Eurydice’ın aşkı anlatılıyor. Arka plan olarak Brezilya Karnavalı’nı alan film; Yunan mitleri ile Brezilya kültürünün batıl inançları ve ritüelleri ile harmanlanmış, müthiş bir anlatıma sahip.

 

The Elite Squad: The Enemy Within (2010)

Rio de Janeiro’nun üst düzey polis kaptanı Nascimento’nun, bir hapishane isyanı sonrasında, hükümet görevlilerinin de içinde bulunduğu “kirli polis” çetesi ile olan savaşını anlatan film, Brezilya’da ‘tüm zamanların en çok gişe yapan’ filmi olmuştur.

 

Pixote A Lei do Mais Fraco (1981)

Sao Paulo sokaklarında yaşayan çocukların, özellikle ikisinin hayatı üzerinden ilerleyen film; kurgu ile belgesel arasındaki gidip gelmelerle, suç dünyasının ve çocuk tacizinin zor katlanılır gerçekliğine çekiyor seyirciyi… Çocuk suçluların, gerçek hapishanelere gönderen sistemi cesurca sorgulayan film, Brezilya’nın “eğlence örtüsünü” kullanmadan, her ülkede olan karanlık sokaklarda dolaşıyor…