14.11.2016

Eskişehir’de Geçen Filmler

Devrim Arabaları (2008)

‘Devrim Arabaları’ azmin ve birbirine inanan insanların neleri başarabileceğini gösteren, bu topraklarda yaşanmış bir başarı öyküsü. Hikaye, ilk yerli arabayı üretme görevini üstlenmiş 23 mühendisin kariyerlerini ve aile hayatlarını riske atarak girdikleri bu üretim macerasında zamanla, yoklukla, politikayla, karşılarına çıkan sayısız engelle mücadelelerini anlatıyor.

Yönetmen: Tolga Örnek

 

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi (2011)

Tanınmış anayasa profesörü Celal Tan, çevresi ve ailesi tarafından sevilen, örnek gösterilen önemli bir simadır. Eşini kaybetmesinin ardından hayatını kurtardığı genç öğrencisiyle evlenmiştir. Ailesi Celal Tan’ın 65. doğum gününü kutlamak için kendisine sürpriz bir doğum günü partisi düzenler, fakat kutlama öncesi yaşananlar tüm ailenin hayatını değiştirecektir.

Yönetmen: Onur Ünlü

Yengeç Oyunu (2009)

İstanbul’da üniversitede tarih asistanlığı yapan Asya (Ayça İnci), yanına 5 yaşındaki kızı İpek’i de alarak, kendine yeni bir hayat kurma umuduyla doğduğu şehir olan Eskişehir’e gelir. Eski Osmanlı mahkemelerinin belgelerini incelediği sırada, herkesin ilgisini çeken bir cinayet vakasıyla karşılaşır.

Yönetmen: Ali Özgentürk

 

Misafir (2011)

Aslen Kütahyalı olan Oktay, Paris’te yaşadığı uzun yılların sonrasında memleketi Eskişehir’e geri döner. Fakat babaevine döndüğü ilk geceden itibaren geçmişte kalan izlerle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Yönetmen: Ozan Aksungur

12