06.06.2017

Büyükler ile Küçüklerin Yol Arkadaşlığı

Büyükler ile küçükler bazen çok iyi arkadaş, yoldaş olmazlar mı? İşte bu liste birbirine yol arkadaşlığı yapan büyüklerle küçükleri buluşturan filmlerden oluşuyor. Bu filmlerden unutulmaz on film sırasız bir şekilde sizlerle. Zira hepsi birbirinden değerli bu filmleri sıraya koymak çok zor.

Léon

Léon / Sevginin Gücü – 1994

Yönetmen:Luc Besson

Bir adam ile kız çocuğunun yol arkadaşlığı, arkadaşlığı hatta ve hatta aşkı denilince ilk akla gelen isim kuşkusuz Léon’dur değil mi? Kiralık katil olan, yalnız ve asosyal Léon ile hayata ümitle bakmak isteyen, yaşamının baharında her şeyi elinden alınmış Mathilda… Yaralı, ürkek iki kuş… Birbirleriyle şartlar gereği bir araya gelip, yaralarını sararlar. Özellikle henüz onca şey yaşamasına rağmen umut etmeyi bırakmayan Mathilda, Léon’a âşık bile olacaktır. Zira hayatına giren erkekler arasında -babası da dâhil olmak üzere- en (onun gözünde) mükemmeli değil de nedir? Léon, ise her ne kadar başından atmaya çalışsa da kıyamadığı bu kızla yaşamın güzelliklerinin tadına az bir süre de olsa farkına varır. Birlikte aynı evde kalan, beraber oyunlar oynayan bu ikili yaşamda kalma yöntemlerini de bilmek zorunda oldukları bir hayatta yaşarlar. Mathilda nasıl Léon’a oyunlar oynatıyorsa Léon da ona silah kullanmasını öğretir.

Fakat hayatın darbelerinden yeterince nasibini almamış olan kaybetmeye mahkûm bu karakterlerimize, birlikte mutlu bir yaşam asla layık görülmez nedense. Bu kısa süreli yol arkadaşlığı seyircinin yüreklerine dağlayarak son bulsa da akıllarda her zaman Léon ile Mathilda’nın birlikte olduğu kareler kalmaz mı?