24.08.2022

Canınızı Paris Çektirecek Filmler

An American In Paris

Pınar CİVAN

An American In Paris

Fransızların dediği gibi; “C’est magnifique”! 1951’de, en iyi film dalı dahil olmak üzere 6 oscar ödülünün sahibi olan müzikal film, Paris’te ünlü olmaya çalışan Amerikalı ressam Jerry Mulligan (Gene Kelly) ile genç bir Fransız kadın Lise Bouvier (Leslie Caron) arasındaki aşk hikayesini anlatıyor.

Yönetmen: Vincente Minelli

 

amelie

Amélie

Diğer insanlara yardım etmeye çalışan, o esnada da aşkla tanışan Parisli Amelie’nin masalı bugün hala Montmartre sokaklarını kendi Paris hikayelerinin peşinde olan insanlar dolduruyor. Muhteşem Audrey Tautou’yu Fransız olmayan sinema severlerle de tanıştıran film…

Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet

 

paradis

Les Enfants Du Paradis (Children of the Paradise)

Fransız sinemasının en ünlü aşk hikayelerinden biri, Garance ve ona aşık 4 erkeğin hikayeleri… 1820 ve 1830‘ların Paris tiyatro çevrelerinde geçen film için Fransa’nın “Rüzgar Gibi Geçti”si diyenler var.

Yönetmen: Marcel Carné

 

ratatouillec

Ratatouille

Paris’in en ünlü (ve en pahalı) restoranlarından La Tour d’Argent’ın mutfağında, şef olma hayalleriyle yanıp tutuşan bir fare ve çok da becerikli olmayan mutfak elemanının arkadaşlığı… Canınız sadece Paris değil, Fransız mutfağı da çekecek.

Yönetmen: Brad Bird, Jan Pinkava

 

Julie and Julia

Julie and Julia

Fransız mutfağı demişken; Amerika’nın en sevdiği yemek kitabının yazarı Julia Childs’ın yemek yolculuğu ile oldukça kalın kitabındaki tüm yemekleri pişirmeyi kafasına koyan blogger blogger Julie Powell’ın iç içe anlatılan hikayeleri… Filmden sonra ünlü yemek okulu Cordon Bleu’nün kurslarının dolup taştığını söylememe gerek yok herhalde.

Yönetmen: Nora Ephron

 

midnight

Midnight In Paris

Nişanlısı ve nişanlısının materyalist ve tutucu ailesiyle Paris’te tatil geçiren romantik bir yazarın, 1920‘leri Paris’ine “les années folles” zamanına zaman yolculuğu. I. Dünya Savaşı sonrası ve 1929‘daki büyük ekonomik kriz arası çılgınca eğlenen Paris’e ve tanıdık simalarına nostaljik bir bakış.

Yönetmen: Woody Allen

http://www.youtube.com/watch?v=atLg2wQQxvU