23.04.2018

Çocuk Dostluğu Temalı Filmler

Hazırlayan: Murat GÜZELGÜN

To Kill a Mockingbird

Yönetmen: Robert Mulligan

Harper Lee‘nin Pulitzer ödüllü romanından sinemaya aktarılan filmde Scout ve Jem Finch adlarındaki iki kardeşin gözünden kasaba halkının ırkçı düşüncelerine tek başına karşı koyan bir avukatın mücadelesi anlatıyor.

The 400 Blows / Les Quatre Cent Coups

Yönetmen: François Truffaut

Sinema sanatının başyapıtları arasında olan ve içinde bulunduğumuz düzen ve toplumsal yapıyı eleştiren filmde Antoine, ödevini yapamadığı için ceza alma korkusu ile okuldan kaçar ve yolda annesini başka birinin kollarında görür…

Bicycle Thieves / Ladri di biciclette

Yönetmen: Vittorio De Sica

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Roma’da yoksulluk içerisinde yaşam mücadelesi veren yüzlerce kişi arasında on yaşındaki Bruno da vardır, bir gün babası Antonio’nun yeni işi için aldığı bisiklet çalınır ve babasıyla beraber Roma sokaklarında çalınan bisikleti aramaya başlarlar.

Empire of The Sun

Yönetmen: Steven Spielberg

Zengin bir ailenin tek çocuğu olan Jim, Japonların Shangai’ı işgal ettiği gün yaşanan karmaşada ailesini kaybediyor ve her gün birçok insanın öldüğü şehirde yapayalnız kalıyor.

Fanny ve Alexander / Fanny och Alexander

Yönetmen: Ingmar Bergman

Babalarının ani ölümünün ardından annelerinin evlendiği rahibin evine taşınan Alexander ve Fanny’nin gözünden mutlu aile yaşamlarının kabusa nasıl çevrildiği aktarılıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=u2Y199_GKdo

Extremely Loud and Incredibly Close

Yönetmen: Stephen Daldry

Oskar, babasını 11 Eylül saldırısında hayatını kaybeder, ama mutsuzluğa kapılmak yerine dolapta bulduğu anahtardan yola çıkarak New York şehrinde babasının bıraktığı bir izi aramaya başlar.

Au Revoir Les Enfants

Yönetmen: Louis Malle

İkinci Dünya Savaşı sırasında yatılı okulda okuyan Julien ile aynı okulda takma bir isimle okumaya çalışan yahudi bir çocuğun dostluğu Alman subayların araya girmesiyle engellenecektir.

http://www.youtube.com/watch?v=lKV9gCf6VvM

Blame It On Fidel / La faute à Fidel

Yönetmen: Julie Gavras

10 yaşındaki Anna ve ailesi Frankist İspanya’dan kaçarak Paris’te lüks bir hayat yaşamaya başlamışken bir gün Fransa’ya mülteci olarak kaçıp yanlarına yerleşen akrabaları yüzünden bu lüks yaşamdan vazgeçmek zorunda kalırlar.

Turtles Can Fly

Yönetmen: Bahman Ghobadi

ABD’nin Irak işgalinden sonra 13 yaşındaki Satellite, 14 yaşındaki Agrin ve Agrin’in ağabeyi Henkov Irak-Türkiye sınırındaki Kürt mülteci kampında yaşamaya başlarlar, bu kampta yaşayan diğer çocuklarla ortak noktaları ise geçimlerini topladıkları mayınları Birleşmiş Milletler’e satarak sağlamalarıdır.

The Color of Paradise

Yönetmen: Majid Majidi

Doğuştan görme engelli Muhammed’in annesi ölünce babası yeni bir evlilik planlamaktadır. Muhammedin evlilik planlarını bozacağından inanan babası ondan kurtulmak için çareler arar.

Children of Heaven

Yönetmen: Majid Majidi

Kardeşinin ayakkabılarını tamirciden getirirken kaybeden Ali, babalarının yeni bir ayakkabı alamayacak kadar yoksul olmasından dolayı kendi ayakkabısını onunla ortak kullanmak zorunda kalacaktır. .

Bal

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu

60. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanan filmde Yusuf’un psikolojisinin ormanda arıcılık yaparak geçimini sağlayan babasının bir gün ormandan geri gelmeyişi ile değiştiğini ve içine kapandığını görüyoruz.