15.03.2018

David Cronenberg’in İzlenmesi Gereken 5 Filmi

Videodrome (1983)

Videorome'u Cronenberg’i Cronenberg yapan film olarak tanımlasak yanlış olmaz sanırım. 80’li yıllarda VHS sistemlerin yeni yeni yayıldığı dönemde büyük ses getiren Videodrome, yönetmenin organik/metal/cinsellik üçlüsü arasındaki ilişkiyi ve takıntısını ortaya koyan ilk film. Cronenberg’i o zamanlar diğer bilim-kurgu/korku yönetmenlerinden ayıran temel özellik de fikirlerini felsefik ve psikolojik açıdan ele alması...

Crash (1996)

1996 yılında Cannes’da Jüri Özel Ödülü’nü alan Crash, J. G. Ballard’ın aynı isimli romanından uyarlama. Bir trafik kazasıyla hayatları değişen çifti ve çevresiyle girdikleri etkileşimi anlatan film Cronenberg’in en cüretkar filmi denilebilir. Crash için birer simge olan araba ve seks, film boyunca kendini gösterir. Metal ve cinsellik arasındaki ilişki de denilebilir.


Existenz (1999)

Cronenberg’in et-metal takıntısının bir başka ürünü olan eXistenZ, Videodrome ve Crash’ten oluşan üçlemenin son halkası. Film, piyasaya süreceği yeni oyununu üyelerine deneten bir oyun şirketini konu alıyor. Tabii oyun normallerinden biraz farklı, oyuna bağlantının direk oyuncunun sinir sistemiyle ilişkilendirilmesiyle oluşması gerçek/sanal yanılmalarına neden oluyor. Inception’ın ilk çıktığı zamanlarda Nolan’ın etkilendiği iddia edilen film, güzel bir sanal dünya eleştirisi.


Naked Lunch (1991)

William S. Burroughs’un kitabından uyarlanan film, böcek ilaçlayıcısı işiyle uğraşan bir adamın o ilaçlarla kafa bulması ve devamında yaşadıklarını konu alıyor. Çoğu Cronenberg filminde olduğu gibi izleyicinin psikolojisini ve midesini zorlayan sahneler barından Naked Lunch, madde bağımlılığını ve bağımlı insanın psikolojisini oldukça gerçekçi şekilde sunan bir eser.


The Fly (1986)

Cronenberg’in ilk Hollywood filmi olarak gösterilen The Fly, 80’lerde yükselen bilim-kurgu akımının başı çeken filmlerinden. Işınlanma aracına yanlışlıkla bir sinekle giren bilim adamının adım adım geçirdiği fizyolojik değişimi konu alan film, 1958’de Kurt Neumann’ın The Fly’ının remake’i. Film, Cronenberg’in senaryoda yaptığı değişiklerle kendine sinema tarihinde özel bir yer edindi. Bilim-kurgu’nun yanı sıra işin psikolojik kısmına da değinen ve evrimleşen insanın geçirdiği evreleri de bize sunan Cronenberg, etkileyici hatta rahatsız edici görsel sunumuyla iz bırakan bir film sunuyor.