14.06.2016

Disney’in Bebekleri

Bambi

Derleyen: Zekican Sarısoy

Bambi – Bambi – 1942

İleride bir gün yaşadıkları ormanın kralı olacak ve bu görevi babasından devralacak Bambi’nin o görev zamanı gelene kadar öğrenmesi gereken çokça şey var. Ormanda bir o tarafa bir bu tarafa koşan küçük Bambi’nin öyküsü oldukça eski. Filmin 2006 yılında yeni bir uyarlaması yapılsa da, 1942 yapımı ilk Bambi filmi zaman şartları referans alındığında dönemine göre oldukça iyi bir animasyon olma özelliği taşıyor.

dumbo-disney

Dumbo – Dumbo – 1941

Parlak mavi gözleri ile içinizi ısıtan Dumbo’yu unutmak ne mümkün! Verildiği sirkte vücuduna oranla büyük kulaklara sahip olması sebebiyle Jumbo artık Dumbo olur. Bu sevgi dolu minik filin öyküsü ondaki yetenekleri açığa çıkaran minik fare dostuyla olur. Helen Aberson ve Harold Pearl’ün aynı adlı kitabından uyarlanan Dumbo, yıllar geçse bile tekrar izlediğinizde minik tebessümleri doğuran bir öykü.

oliver and compony

Oliver – Oliver & Compony (Oliver ve Arkadaşları -1988)

1988 yapımı bir başka Walt Disney yapımı film olan Oliver & Compony’nin kahramanı Oliver, Oliver Twist’in yeniden bir uyarlaması. Oliver isimli yetim kedi sokaklarda dolaşırken peşine takıldığı Dodger isimli köpek ve onun arkadaşlarıyla tanışması sonrasında yalnızlıktan kurtulur. Ancak bu yeni karakterler Oliver’in öyküsündeki yeni yeni maceraların habercisidir.