04.06.2017

Edinburgh’da Geçen 10 İyi Film

Edinburgh’da Geçen 10 İyi Film

Trainspotting’den önce beyaz perdenin pek de öznesi olamayan İskoçya’nın başkenti Edinburgh, genel olarak bize tarihsel ögeleriyle ön plana çıkan bir şehir olarak sunulurdu. Trainspotting’den sonra ise şehir korku, komedi, savaş filmleri ve diğer birçok türde önümüze çıkarak İngiliz sinemasının hammaddelerinden biri oldu. İşte Edinburgh’da geçen en iyi 10 film;

Hazırlayan: Gizem Tekkanat

The Body Snatcher (1945)

Robert Louis Stevenson’ın kısa hikayesinden Val Lewton tarafından adapte edilen The Body Snatcher’da efsanevi korku yıldızları Boris Karloff ve Bela Lugosi rol alıyor. Kendisinden iğrenilmesinden zevk alan bir adamın hikayesini anlatan film 1940’ların en önemli korku filmlerinden.

The Prime of Miss Jean Brodie (1969)

Ronald Neame’in 1930’larda geçen filmi The Prime of Miss Jean Brodie, Maggie Smith tarafından oynanan özgür ruhlu bir öğretmenin buruk hikayesini anlatıyor. Öğrencilerine açık fikirli olmalarını öğretmesi tepki alsa da sonunda ideal öğretmenin gizli gerçeğiyle sonuçlanıyor. Hikaye üzücü olsa da şehrin görüntüleri huzur veriyor.

The Bill Douglas Üçlemesi (1972-78)

Bill Douglas’ın My Childhood (1972), My Ain Folk (1973), My Way Home (1978) filmlerinden oluşan üçleme Edinburgh’un unutulmuş kenar mahallelerine bağlanmış bir otobiyografik bir şiir. Hayatın gerçeklerini sert bir biçimde yüzümüze vuran üçleme, François Truffaut’un “Antoine Doinel” serisinin İskoç versiyonu denilebilir.

123