14.05.2016

En İyi 5 Ben Affleck Filmi

90’larda oynadığı filmlerle ve özel hayatıyla Hollywood’un en çok konuşulan aktörlerinden olan Ben Affleck konuşulduğu kadar iyi aktör müydü tartışılır. Zaten şişiren medya da 2000’lerin ortasına doğru Affleck’e sırtını döndü. 2007’yle birlikte yönetmenlik yapmaya karar vermesi kariyeri için dönüm noktası oldu. Aktör olarak da daha özenli davranan ve düzgün projelerde bulunan Affleck üzerine yapışan kötü etiketi kaldırmayı amaçlıyor. Önce Batman oluşu, devamında da yeni Batman filmlerinin yönetmen koltuğuna Nolan’dan sonra onun geçmesi gibi durumları da düşünürsek bu çok da zaman almayabilir. Bugün yeni yaşını kutlayan Ben Affleck’i oynadığı/yönettiği en iyi 5 filmini seçerek kutlayalım.

Good Will Hunting (1997)

Senaryosunu Ben Affleck’in ve yakın arkadaşı Matt Damon’la birlikte yazdığı film üniversitede hademelik yapan üstün zekalı Will Hunting (Damon) ve onun bu yeteneğini keşfeden Profesör Sean Maguire (Robin Williams) arasındaki anlaşmayı konu alıyor. Robin Williams’a en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ı, Damon – Affleck’e en iyi özgün senaryo Oscar’ı kazandıran film zeki ama sorunlu insan – akıl hocası formülünün en iyi örneklerinden. Müziklerini Elliott Smith’in yaptığı Good Will Hunting, her açıdan kusursuza yakın bir film. Bu sayede Damon – Affleck ikilisi bir anda saygın bir konuma geldiler.

Gone Baby Gone (2007)

Ben Affleck’in ilk yönetmenlik denemesi. Shutter Island, Mystic River gibi romanların sahibi Dennis Lehane’nin yine aynı adlı romanından uyarlama olan film Boston varoşlarında kaçırılan bir kız çocuğu ve onu bulmaya çalışan dedektiflerin hikâyesini anlatıyor. Film başından sonuna kadar izleyiciye “doğru olan mı, iyi olan mı?” seçimiyle baş başa bırakıyor. Oldukça başarılı bir film olarak bulunan Gone Baby Gone, Ben Affleck’in adından bu sefer farklı bir unvanla söz ettirip yeniden yükselişe geçmesini sağladı ve yeni bir yönetmenin doğmasını sağladı.

Gone Girl (2014)

Gillian Flynn’in ses getiren romanı daha üzerinden pek de süre geçmeden sinemaya uyarlandı. Yönetmenliğini David Fincher’ın yaptığı filmin başrollerinde Ben Affleck ve Rosamund Pike var. Evliliklerinin 5. Senesini kutlamaya hazırlanan Nick – Amy çifti ve bir anda ortadan kaybolan Amy. Amy’nin Geri dönmeyişi ve arkada bıraktıkları polisin gözünde Nick’i en büyük şüpheli durumuna getirir. Başarılı bir medya, toplum eleştirisi olan filmde Fincher’ın yine kendine has tarzını da görüyoruz. Affleck, yönetmen olarak yaptığı çıkışına böyle bir rolle de ivme kazandırıyor.

Argo (2012)

Gerçek bir hikayeden yola çıkarak senaryolaştırılan Argo, Şah rejiminin devrilmesi üzerinde İran’daki Amerikan konsolosluğu önünde çıkan ayaklanma ve bu ayaklanmadan Kanadalı bir ailenin yanına sığınarak kurtulan 6 diplomatın ülkelerine geri dönüş çabasını anlatıyor. En iyi film Oscar’ına sahip Argo’nun o derece iyi bir film olup olmadığı ve filmde Ben Affleck’in mimiksiz oyunculuğu tartışmaya açık konular ama Affleck’in yönetmen olarak her film biraz daha üstüne koyduğu yadsınamaz bir gerçek.

Chasing Amy (1997)

Clerks, Dogma gibi farklı mizah ürünü filmlerin yönetmeni Kevin Smith’in ürünü olan Chasing Amy, yönetmenin en sevdiği filmi. En yakın arkadaşı Banky’le birlikte çizgi roman çizerliği yapan Holden’ın bir başka çizer lezbiyen Alyssa’ya aşık olmasını konu alıyor. Kevin Smith’in View Askew evreninin en derin eseri olan film, aynı zamanda Ben Affleck’in de aktör olarak en başarılı performanslarından birini görmemizi sağlıyor.