19.01.2016

En İyi Açılış Jenerikleri

Tüm sinemacılar kendi filmlerini göz alıcı, dikkat çekici ve yaratıcı bir biçimde sunmaya çalışır. Ki bazıları bu konuda da oldukça başarılıdır. Aşağıda tüm zamanların filmleri arasından seçilmiş en iyi açılışları bulacaksınız.

Çeviri: Ceren ÇALICI

The Adventures Of Tintin (2011)

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı filmin açılış sahnesi Hergé’nin orijinal çalışmasına bir saygı duruşu niteliğindedir. Bazı hikâyeleri anlatmak ve onları sahnelemek, izleyicinin karşısına ne çıkacağına dair bir ipucu veriyor bir bakıma.

Alien (1979)

Kendinden emin ve minimalist bir korkutuculuğu olan filmin kendisi kadar açılış sahnesi de göz doldurucudur. Ridley Scott’ın “Alien” filminde filmin adı yavaş yavaş, her bir karakteri oluşturan çizgilerin birer birer belirmesiyle yazılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=m8nLKu_5Hn4

La Belle Et La Bête (1946)

Jean Cocteau’nun klasiği, “Beauty & The Beast”’in gotik versiyonu, zamana göre pek de alışılmadık biçimde başlar. Çekim tahtasının belirmesinden önce bir tahta üzerine elle yazılmış karakterler vardır. Sonra Cocteau’dan el yazısı ile bir açıklama gelir “Once upon a time”. Bu, bir bakıma sözlü gelenekteki masalların anlatımının sinematik versiyonu olmuştur.

https://youtu.be/XcxUfbadOtk

Danger: Diabolik (1968)

Popüler İtalyan çizgi romanının Mario Bava tarafından muhteşem bir pop-art aksiyon-macera uyarlaması olan filmin açılışı, olabilecek en şık biçimde gerçekleşiyor. Maskeli anti-kahraman, okyanus üzerinde askıya asılmış bir arabanın üzerinden denize atlar, sonra kamera dönmeye başlar hızlı bir biçimde.

Delicatessen (1991)

Görsel açıdan şaşırtıcı bir yenilik getiren Jean-Pierre Jeunet ve Marc Caro’nun filmi, ihtişamlı bir şekilde başlayıp öyle devam ediyor. Filmin başlığının kalın puntolarla görünmesinin ardından kameranın bir depo gibi bir yerde gezindiğini görüyoruz. Her bir eşyanın üzerinde filmde görev alan kişilerin isimleri ve işleri yazıyor. Post-apokaliptik objelerden oluşmuş güzel bir tablo izlenimi veriyor bu açılış.

https://youtu.be/yjfHM9qP6pw