24.08.2022

En İyi ve En Kötü Arthouse Yeniden Yapımları

Seyfi AKBULUT

Yeniden yapımların heyecan uyandırması gerek çünkü aslında eski bir filmi yeniden yapmak sanatsal açıdan hissedilen boşlukları doldurmaya çalışmanın bir göstergesidir. Yönetmenler bazen radikal kararlar alıp klasikleşmiş filmleri kendi bakış açılarından tekrar anlatma ihtiyacı hissediyor. Fakat hepsi çok iyi sonuçlanmayabiliyor. Sizin için arthouse filmlerinin yeniden yapımlarını değerlendirdik.

Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans

Werner Herzog, 2009

Aslı: Bad Lieutenant (Abel Ferrara, 1992)

Ferrara’nın izni olmadan ve başlığını bile değiştirmeden filmin yeni versiyonunu çeken Herzog, oldukça büyük bir tartışmanın kapılarını araladı. Ferrara yeni versiyonları yapanlar hakkında kısaca “Umarım bütün hepsi bir arabanın içindeyken araba patlar ve hepsi cehennemde yanar.” derken, Herzog ise basın konferansında sorulan sorulara “Abel Farrara’nın kim olduğunu bilmiyorum, Fransız biri mi?” şeklinde yanıt vermiştir. Peki film yeniden çekilmeye değdi mi? Evet. Her iki film de kendi açısından güzel fakat Herzog’un getirdiği yeni sürreal anlatım filmi daha ilginç kılıyor.

Funny Games

Michael Haneke, 2007

Aslı: Funny Games (Michael Haneke, 1997)

Haneke’nin 2007 versiyonu Funny Games’i, 1997’de çekilmiş filmle hemen hemen aynıdır. Sadece yeni versiyon Amerikalı oyuncularla Long Island’ta geçmekte. Haneke Amerikan versiyonunda başrolü sadece Naomi Watts’ın oynamasını istemiştir. Film yeniden çekilmeye ne değdi ne de değmedi. Haneke’nin tekniği hatasız olabilir fakat ikisini birden izlemek için mazoşist olmak gerek.

https://youtu.be/9TBoWs32zlc

Old Boy

Spike Lee, 2013

Aslı: Oldboy (Park Chan-wook, 2003)

Açılışında “Spike Lee joint” değil de “Spike Lee film” şeklinde yazması çoğu izleyicinin dikkatini çekmiştir. Bazıları bunu yönetmenin filmi üstlenmediğine, bir nevi özür niteliğinde olduğuna yormuşlardır. Güney Kore’den Louisiana’ya taşınanan hikâye, bazı sahneleri göz ardı etmek dışında hemen hemen aynı kalıyor. Film maalesef yeniden çekilmeye değmezdi. Olduğu gibi klasik haline gelmiş filmi bir şey katmadan yeniden çekmek filme bir şey katmamış.