24.08.2022

Geek’ler Tarafından Tapılan 15 Aktör

Geek karakterleri oynayan oyuncuların rollerinin ne denli büyük olduğu ya da kaç filmde oynadığı fark etmez. Bir filmin, televizyon programının ufak bölümünde bile olsa yer almaları yeterlidir.

Sean Bean

Sean Bean en çok filmlerdeki ölümleriyle ünlüdür. Fakat o tam bir geek efsanesidir. Lord of the Rings’teki Boromir karakteriyle kazandığı geek kahramanı ifadesi, HBO’nun rekorlar kıran dizisi Game Of Thrones’taki Ned Stark karakterinin ölümüyle Bean’ı geek efsanesi seviyesine gelmiştir.

Alan Rickman

Die Hard, Galaxy Quest ve Robin Hood:Prince of Thieves ile geeklerin akıllarına düşmüşse de, Rickman’ı herkes Harry Potter serisinde canlandırdığı Severus Snape karakteri ile hatırlayacaktır. Rickman’a yapışan gotik hava da bu rolünden kalmıştır.

Nathan Fillion

Buffy The Vampire Slayer, Firefly ve Castle’daki performansı Fillion’ı milyonlara ulaştırmıştır. Harrison Ford’un daha genç bir izleyiciye hitap eden televizyon versiyonu da denilebilir.

Alan Tudyk

Firefly’dan çıkma bir diğer sevilen oyuncu Tudyk, listedeki en az bilinen geek herolardan. Daha çok ses aktörlüğü yapan Tudyk, Rogue One, Wreck-it-Ralph, The Ice Age serisi, Frozen, Big Hero 6, Rick and Morty gibi uzayan bir liste filmde yer almıştır.

Mark Hamill

Star Wars’un prensi Hamill, Batman: The Animated Series’teki Joker’i seslendirmesiyle birçok hayrana ulaşmıştır. Ama yine de Hamill her zaman Star Wars serisinin en önemli ismi Luke Skywalker olarak akıllarda kalacaktır.

Peter Dinklage

Dinklage öncede X-Men ve Chronicles of Narnia serisinde yer aldı fakat altını çizmek gerekir buraya sadece bir rol için eklendi; Tyrion Lannister. George R. R. Martin tarafından dizi başlamadan önce düşünülen oyuncu dizideki en iyi karakterlerden biri.

Carrie Fisher

Fisher, listede olmazsa olmazlardan biridir. Star Wars evreninin prensesi, Leia Organa’yı canlandırmasıyla ünlü olan Fisher tüm zamanların en iyi kadın aksiyonunu çok iyi bir şekilde canlandırmıştır. Hayranları o zamandan beri 2017’deki vefatına kadar her sene Comic-Con’a onu görmeye akın ettiler.

Benedict Cumberbatch

Benedict Cumberbatch birçok açıdan geekler için ilgi çekici olmuştur. Öncelikle adı geek bir efsaneden gelmektedir. İkincisi Sherlock dizisiyle kurduğu hayran grubunu, Doctor Strange karakteriyle geniş bir kitleye dönüştürmüştür.

William Shatner

Açıklamaya gerek var mıdır? Star Trek’in 1969’daki iptaline kadar binlerce insanı çevresine toplamış olan Shatner’ı Captain James Tiberius Kirk olarak tanıyoruz. Üç yıl oynamasına rağmen Star Trek evreniyle ve hayran kitlesiyle bağını koparmayan oyuncu yeni nesil hayranlar arasında bile hatrı sayılır bir kitleye ulaşmıştır.

Jeff Goldblum

Invasion of the Body Snatchers, The Fly, Jurassic Park ve Independence Day gibi filmlerle geeklerin hayatına girek Goldblum ilginç röportajları ile de ünlüdür.

Christopher Lee

Genç insanların Christopher Lee’nin IMDb sayfasını kontrol etmesi gerekebilir. Lee’yi Star Wars evrenindeki Count Dooku veya Lord Of The Rings filmlerindeki Saruman olarak tanıyorsanız diğer yaptıklarını görünce çok şaşıracaksınız. 50’ler, 60’lar ve 70’lerin Hammer Horror filmlerindeki Dracula karakteriyle kazandığı ünü ile kült haline gelmiştir.

Hugo Weaving

Ünlü oyuncu hemen hemen her filmde bulunan “o” oyunculardan. Fantastik hayranları onu Lord of the Rings ve Hobbit filmlerindeki Lord Elrond olarak tanırken, bilim kurgu hayranları onu gelmiş geçmiş en iyi kötü adamlardan biri olan Matrix üçlemesindeki Agent Smith olarak tanır. Görmeseniz de V For Vendetta’nın V’si olarak da çok başarılı bir iş çıkarmıştır.

Sarah Michelle Gellar

Dünyaca ünlü televizyon dizisi Buffy The Vampire Slayer’daki rolüyle  güzel oyuncu geniş bir kitleye ulaşmış ve hala adını söz ettirir duruma gelmiştir.

Kristen Bell

Cesur hafiye olarak hayran kitlesi oluşturabilmiş bir isim olan Kristen Bell, Veronica Mars dizisiyle akıllarda yer edinmiştir.

Bruce Campbell

Evil Dead serisindeki Ash rolüyle Campbell kült bir efsane olmuştur. Oynadığı korku-komedi karakteri onu nesiller arası insanlara ulaştırmış ve günümüzde bile gündemde tutmuştur. Kendisi ayrıca Xena; Warrior Princess, Hercules: Legendary Journeys, Burn Notice gibi filmlerde de rol almıştır.

Seyfi AKBULUT