24.08.2022

Gemide Geçen Filmler

Mert Erez

Bir filmin başarılı olmasında yönetmen, oyuncu ve senaryonun haricinde mekanın ve mekan kullanımının da büyük etkisi vardır. Bazı filmler birden fazla mekanda geçerken bazıları ise tek mekanda geçer ve sizi o mekanla özdeşleştirir. Bu mekanların en çok kullanılanlarından biri de gemilerdir. Uçsuz bucaksız bir deniz veya okyanusun ortasında karakterler bir geminin içinde kimi zaman hayatta kalma kimi zaman ise bir başarı mücadelesi verirler.

Biz de bu listemizde gemide geçen filmleri inceleyeceğiz:

titanic

Titanic

Gemi filmleri hatta gemi denilince akla gelen ilk şeylerden biri Titanic elbette. Hüzünlü bir aşkı anlatan bu klasikleşmiş film Hollywood’un en yüksek hasılat elde eden ve en başarılı filmlerinden biri olmuştu.

Jack’in Titanic’ten atlayarak intihar etmek isteyen Rose’u kurtardığı, Rose’un geminin 3.sınıf insanlarının olduğu partiye katıldığı ve gemide okyanusa karşı kollarını açarak yaşadıkları romantik sahne hala akıllarda kalan en önemli “gemi filmleri sahnelerinden” bazılarıdır.

Ayrıca Leonardo DiCaprio tüm çekiciliğinin yanına başarılı performansını da eklemiş ve bu filmle kurtlar sofrasında yükselişe geçmişti.