06.05.2016

George Clooney’den Unutulmaz 5 Performans

15-20 senedir Hollywood’un gelmiş geçmiş en karizmatik aktörleri (hatta yönetmenleri) listesindeki yerinden hiç inmeyen, 72. Altın Küre ödüllerinde Cecil B. DeMille Hayat Boyu Başarı Ödülü’nü alan George Clooney’in bugün doğum günü. Biz de ünlü oyuncuyu unutulmaz performanslarından beşini seçerek kutlayalım.

Good Night, and Good Luck (2005)

Aktörlüğünün yanı sıra yönetmen koltuğunda da Clooney’in bulunduğu film aldığı 6 Oscar adaylığıyla 2006’da ünlü oyuncunun yönetmenlikte de ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamıştı. Clooney, bol bol geçmişten görüntülere başvurduğu ve 1965-1975 arasını sinemanın altın çağı olarak gördüğü için filmi siyah-beyaz çekmiştir. Ünlü gazeteci Edward R. Murrow’un Joseph Mccarthy’le savaşını konu alan Good Night, and Good Luck, sinematografisi ve oyunculuklarıyla harika bir politik drama.

[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=1cfwsfGqgPM&feature=youtu.be”]

O Brother, Where Art Thou? (2000)

Coen kardeşlerin Homeros’un Odysseia destanından esinlenerek yazdıkları film, hazine avına çıkan üç firarinin yol macerasını konu alıyor. Her Coen filminde olan farklı lezzetin yanı sıra müzikleriyle dünya çapında ses getiren O Brother, Where Art Thou?, Grammy tarihinde ilk kez “Yılın En İyi Albümü” ödülünün bir film soundtrack’ine gitmesini sağladı. George Clooney de canlandırdığı Everett karakteriyle ilk Altın Küre ödülüne ulaştı.

[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=pukq_XJmM-k&feature=youtu.be”]

Up in the Air (2009)

Genç yönetmenlerin en başarılılarından olan Jason Reitman’ın Walter Kirn’in aynı adlı romanından uyarlama Up in the Air, tüm yaşamı şehirden şehre uçak seyahatleriyle geçen düşüm maaşlı bir şirket elemanı olan Ryan Bingham’ın (Clooney) yıllardır beklediği 5 milyon uçuş mili hedefine yaklaşmışken yaşadığı çelişkiyi konu alıyor. Kapitalizme, monotan yaşama ve sistemin makineleştirdiği insana eleştiriler getiren başarılı bir drama. Clooney buradaki rolüyle Oscar ve Altın Küre’de en iyi aktör adaylığı elde etti.

[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=332F4bbUWvU&feature=youtu.be”]

Syriana (2005)

Senaryosunu Trafik filmiyle büyük ses getiren Stephen Gaghan’ın yazdığı film, CIA-İran-petrol üçgenini konu alıyor. İç içe geçmiş birçok hikâyeden oluşan ve temposu hiç yükselmeyen film bu özellikleriyle izleyiciyi zorlasa da ortalama üstü bir gerilim/drama örneği. Filmin en dikkat çekici kısmı ise şüphesiz Clooney’in oyunculuğu. Emekliliği yaklaşan CIA ajanı Bob Barnes rolü, Clooney’e en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını getirdi.

Out of Sight (1998)

Soderbergh – Clooney ortaklığının Ocean’s serisinden önce ilk ürünü olan film, hapisten kaçan banka soyguncusu Jack Foley’in Karen’le aynı araba bagajını paylaşması ve devamında yaşadıklarını konu alan bir suç komedisi. George Clooney ve Jennifer Lopez’in uyumu ve gençlikleri için bile izlenmesi gerekir.

[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=pTptxpcYySI&feature=youtu.be”]