22.07.2016

İzlemeniz Gereken Gerçek Zamanlı 7 Film

gerçek zamanlı film

Sinemada zaman kavramı her daim aklımızı kurcalamıştır çünkü filmler de tıpkı diğer sanat eserleri gibi ele aldıkları zaman, anlatıldıkları zaman ve izlendikleri zamana göre “zaman” kavramı üzerine düşünmemizi sağlarlar.

Filmlerin ele aldıkları zaman, filmin kendi zamanıdır. Bunu da iki türlü düşünebiliriz: İlki filmin hikâyesinin ait olduğu zaman dilimi, diğeri bu zaman dilimini anlatma süresi. Bir film antik çağları da anlatabilir, iki gün öncesini de o an’ı da. Bunu anlatırken de en uzunundan en kısasına, yaklaşık dört saat ile bir buçuk saatlik zaman dilimi olarak ortalamasını alabileceğimiz süre aralıklarını kullanır. İşte filmin anlattığı zamanı anlatma zamanı ile aynı tutan filmleri “Gerçek Zamanlı Filmler” olarak niteleyebiliriz.

Sinema tarihinde gerçek zamanlı filmler zamanı daha genelgeçer yöntemlerle kullanan filmlere göre daha az. Çünkü hareket, çekim, senaryo, kurgu gibi kısıtlamalar getiren bu gerçek zamanlı filmlerin bir de seyirci tarafından kabullenilme ve izlenme oranlarının düşebilmesi riski var.

“İzlemeniz Gereken Gerçek Zamanlı 7 Film” adını verdiğim bu listede elbette ki çoğu filmi dışarıda bırakmak zorunda kaldım ancak gerçek zamanlı filmlerden biraz da kişisel zevke göre oluşturulan bu listeyi keyifle okumanızı dilerim.