08.08.2022

Hayata Bakışımızı Değiştiren Filmler

Kim demiş filmler sadece “film”dir diye? Sinemayı gerçekten seven âşıklar bilirler ki izledikleri filmden sonra asla aynı insan değillerdir. Her film, bize farklı açılardan bir şeyler katar. Aslında bu hali daha belirgin hale getirecek cümleleri Yusuf Atılgan “Aylak Adam” romanında yazmış ve çok da güzel özetlemişti: “Sinemadan çıkmış insan.” Bu insan artık o filmi izlemeden önceki insan değildir, değil mi? Belki abarttığımızı düşünebilirsiniz ama bu satırları okuyan sizler de bir düşünün, hayatınızı etkileyen onca film izlemediniz mi? Olaylara, insanlara, çevreye, her şeye bakışınızı küçük de olsa değiştiren filmler olmadı mı? Hatta hayatınıza yön veren… Biz de işte Pera Sinema olarak hayatımıza farklı açılardan bakmamızı sağlayan bir nevi hayata bakış açımızı değiştiren filmleri sizlerle paylaşmak istedik.

Kimi zaman bir replik, kimi zaman filmin atmosferi ve dahası… İşte, “Hayata Bakışımızı Değiştiren Filmler” dosyası…

Anıl YAĞCI

The Family Man

Hayat bazen insanı seçim yapmaya zorlar. Hayatında önemli bir seçim yapması gereken Jack Campbell (Nicolas Cage) karakterinin hikayesini anlatan The Family Man; hayatta para ve kariyerden daha önemli bir şeylerin olduğunu düşündürten yapıya sahiptir. Aradığımız, bizi mutlu edecek şeyin farkına varmamızı bir “farkındalık bulutu” misali üzerimize yağdığını hissettiriyor bu film. Bu yüzden benim açımdan çok özel bir yere sahiptir. O farkındalık bulutunun çalışmaya başladığı sekans da şudur:

Ek olarak “Ben bizi seçtim.” repliği de filmin muhteviyatını özetleyen niteliktedir.

The Straight Story

“Sadece çok geç kalmamış olmayı umuyorum… Kardeş kardeştir…” Manzaranın keyfini çıkarıp aile olmanın kıymetini, affetmeyi, af dilemeyi öğrenmek isteyenler buyursunlar. Diğer filmlerinin aksine sürrealist ögelerden noksan olan bu David Lynch draması “affetmek” üzerinden beni yakalamış ve bende önemli bir yer edinmiştir. Filmin sonunu da şöyle bırakıyorum: