24.08.2022

Hayatın Futbola Fena Halde Benzediği Beş Film

"Hayat futbola fena halde benzer" bu cümleyi illa ki bir yerde duymuşsunuzdur ya da futbolla ilgiliyseniz zaten bunun farkındasınızdır.

Hayatta olduğu gibi futbolda da önümüzde bir sürü maç vardır ve birini kaybetmemiz hepsini kaybedeceğimiz anlamına gelmez. Hayatta da; düşeriz, kalkarız, mücadele ederiz, gol atarız, gol yeriz, sakatlanırız, iyileşiriz, alkışlanırız, yuhlanırız. Fakat önemli olan tek şeyin; kaybetsek bile ayakta kalmak olduğunu biliriz.

İşte bu listedeki filmler, yenilseler bile ayakta kalmak zorunda olan insanların hikâyelerini bize futbolla anlatıyor

1- Looking For Eric (Hayata Çalım At)

Yönetmen: Ken Loach

Hayatın futbola benzediği gerçeğini yüzümüze çok net vurur. Hayatta da futbolda olduğu gibi başarmak için “iyi bir pas” almamız gerekir.

Filmimizin başkarakteri Eric, tam bir kaybedendir. Hayatında hiçbir şey yolunda gitmemektedir. Bir gün bir sürpriz olur ve idolü Eric Cantona karşısına çıkar ve golü atacak pası onun önüne bırakıverir.

2- Dar Alanda Kısa Paslaşmalar

Yönetmen: Serdar Akar

Lügatımıza "Hayat Fena Halde Futbola Benzer" repliğini sokan, Türk sinemasında ender rastlanan futbol filmlerinden biridir.

İşleri bir türlü yoluna sokamayan Esnafspor'un takım olma, futbola ve hayata tutunma çabalarını anlatan filmin sağlam bir senaryosu ve harikulade bir oyuncu kadrosu var.

3- Ket Felidö A Pokolban (Cehennemde İki Devre)

Yönetmen: Zoltan Fabri

Hitler’in doğum gününde, Komunist Almanlar ve Yahudi Macarların çalıştırıldığı bir kampta savaş tutsakları ile Almanlar arasında bir futbol maçı düzenlemeye karar verirler ve takımı oluşturması için tanınmış bir futbolcu olan Onodi’yi görevlendirirler. Onodi futbolun kutsal olduğuna inansa ve takımını var gücüyle çalıştırsa da, asıl amacı fırsatını bulduğunda diğerleriyle birlikte toplama kampından kaçmaktır.

Toplama kampında ölümü bekleyen esirlerin artık ayakta kalmak için bir amaçları vardır: Maçı kazanmak.

Filmi sadece final sahnesi için bile izlediğinize pişman olmayacaksınız.

4- Kaledeki Yalnızlık

Yönetmen: Volga Sorgu

Kaleciler yalnızca topu kurtarmakla mı görevlidir, yoksa hayatlarını da kurtarabilirler mi? Film, popülerliğini kaybetmiş bir eski bir kaleci üzerinden baba oğul ilişkilerini sorguluyor.

Filmin atmosferinde yer yer "Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" kokuları alabilirsiniz.

5- United

Yönetmen: James Strong

1958 yılında talihsiz bir uçak kazasında hayatını kaybeden Manchester United oyuncularının hikayesini izlediğimiz bu film, gözlerinizi biraz doldurabilir.

Takım iyi arkadaşlıklardan kuruludur ve oldukça güçlülerdir. Her şey onlar için yolundadır. Fakat bir kaza hikayeyi tepetaklak eder. Geride kalanlar, ayakta kalmak zorundadırlar.

Oyunculukları güçlü olsa da filmin senaryosu yer yer tek düze gidebiliyor. Ayrıca filmde hiç maç sahnesi bulunmuyor.

Filmin, Manchester United efsanesi Sir Bobby Charlton’ı da anlattığını söylemekte fayda var.

Konuk Yazar: Mert EREZ