04.08.2016

Hikâyesini Klasik Edebiyattan Alan 10 Unutulmaz Korku Filmi

korku10

Çeviri: Birben KARAN

Korku janrı genellikle ilhamını korku edebiyatından alsa da; bazı korku filmleri hikayelerini aşk, trajedi ve peri hikaleyelerinden de almıştır.. Evan Purcell’in Taste of Cinema için hazırladığı bu nefis liste gibi..

10. Pride and Prejudice and Zombies (2016)

Seth Grahame-Smith Jane Austin edebiyatını zombilerle harmanladığından beri, bağımsız sinema yönetmenlerinin en büyük keyiflerinden biri klasik edebiyat kahramanlarını korku kahramanları ile karşı karşıya getirmek ve hatta onları korku kahramanlarından biri haline dönüştürmektir.

Jane Eyre’i zombilerle savaşırken veya Anna Karenina’yı bir robot olarak görünce artık şaşıramıyoruz.

2016’nın ilk aylarında beyaz perdeye düşen Pride and Prejudice and Zombies filmi, daha doğrusu filmin konusunu aldığı roman ise bu akımı başlatan mihenk taşıdır.

Kitabın sadık bir uyarlaması olan film, Viktoria dönemi yüksek sosyete dramasını kafa kopartan aksiyon ile bir güzel harmanlar.

Diğer tüm roman uyarlamaları gibi romandan bir çok kısım kesilip atılmış olsa da bu modern romanın temposuna, ve en önemlisi Austin’in ana romanındaki Elizabeth Bennet’in çocukluktan ergenliğe geçiş döneminin romansı anlatımına sadık kalınmıştır.

Çevirmenin notu: Kitap gerçekten başarılı. Filmi seyretmeden önce okumanızı tavsiye ederim.