05.07.2017

İntikam Konulu 20 Güney Kore Filmi

2000 sonrası yükselişe geçen Güney Kore sineması birbirinden farklı örnekleriyle ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. Bu ülke sinemasının sesini duyurmasındaki en büyük etkenlerden biri de Chan Wook Park’ın İntikam üçlemesi ile konsept olarak benzerlik gösteren diğer Güney Kore filmleriydi. Bu listenin içinde İntikam üçlemesi dahil olmak üzere 20 tane intikam filmi bulacaksınız. Belki de intikam demek Güney Kore sineması demek.

Not: Bu liste 2000 sonrası Güney Kore intikam filmlerinden ilham alınarak yapıldığından 2000 öncesi filmlere yer verilmemiştir.

Oldboy (2003)

Chan-wook Park’ın belki de en başarılı filmi diyebileceğimiz Oldboy, Min-Sik Choi’nin akıllardan çıkmayan performansı, son derece başarılı tasarlanmış senaryosu, bir an bile eksik olmayan twistleri, özenli görüntü ve sanat yönetimi ve akılda kalıcı mizansenleriyle tek kelime ile başyapıttı. İntikamın öldürmekten daha beter olduğu durumlara dokunan parmak basarken stilize şiddet sahneleri ve çaresiz bir adamın gerçeğin peşinden koşmasını görkemli bir şekilde sinema tarihine kazımıştı.

Sympathy for Mr. Vengeance (2002)

İntikam üçlemesinin ilk filmi olan Sympathy For Mr Vengeance, kendi ülkesinde kıyametler kopararak bir fenomene dönüşürken yurt dışında pek yankı uyandıramamıştı. Ancak Oldboy’un varlığını tüm dünyaya belli etmesinden sonra filmin değeri sonradan anlaşıldı. Talihsiz bir ölüm olayından sonra alınan intikam, Park sinemasının nimetlerini bir yere kadar sergilerken diğer filmlerine göre biraz daha çiğ bir film olarak dikkat çekiyordu. Üçlemenin belki de en zayıf filmiydi. Buna rağmen film pek çok Hollywood intikam filmine göre özgün bir noktada kalıyor.

Sympathy for Lady Vengeance (2005)

İntikam üçlemesinin son filmi olan Sympathy filminde intikam sırası kadınlardaydı. Yıllarca çileler çektiren bir adamdan yine zekice bir planla intikam almaya çalışan ana karakterimiz, insanların erdemleriyle yüzleşmesi ile baş başa kalıyordu. Oldboy’un ertesinde çekilen film, Oldboy’un popülerliği altında ezilse de Park’ın iyi filmlerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=mzXbV9a5GA4

Pieta (2012)

Güney Kore’de pek sevilmeyen bir yönetmen olsa da Kim Ki Duk uluslararası platformda başarılı bir yönetmen oluşuyla her daim övgülere boğuldu. Pieta’da Venedik Film Festivali’nden aldığı Altın Aslan ödülüyle adını fazlaca duyuran filmlerden biri oldu. Bir adamın yıllar sonra annesini bulması sonucunda yaşadıklarını konu edinen yapım, çarpıcı finaliyle ve sanat eserlerine göndermeleriyle Güney Kore sinemasının başarılı örneklerinden biriydi.