19.10.2016

İyi ki Doğdun Sly

Bugün sinemanın ikonografik figürlerinden Sylvester Stallone’nin doğum günü. Sevenleri onu kısaca Sly diye anar, peki Sly deyince sizin aklınıza hangi filmler ve karakterler gelir? Bizim aklımızda yer eden beş karakterle Sly’ın doğum gününü kutluyoruz:

rocky_2

Rocky  (Rocky / 1976)

“Kimse hayat kadar sert vuramaz.” Sevenleri için bir efsane olan Rocky’nin beş filmlik serisinin ilk filmi… Aday olduğu yıl en iyi film, yönetmen ve kurgu Oscarlarını kazanan Rocky, Network ve Taxi Driver gibi filmleri geride bırakmıştı hatırlarsınız. Sinemaseverler için çoğu zaman tartışmaların başlıca kaynağı olan bu tercih, hem tarihe bir çentik attı hem de şampiyon olarak hafızalara kazındı.

Adrian: Neden dövüşmek istiyorsun ?
Rocky: Çünkü ne şarkı söyleyebiliyorum ne de dans edebiliyorum.

Rambo (First Blood / 1982)

Bu da seriye dönüşen Sly efsanelerinden biri değil mi? Vietnam Savaşından dönen askerlerden biri olan Rambo, aslında savaştan dönen askerlerin yaşadıkları ortama ayak uydurma-uyduramama, düzen-düzensizlik ve ceza-hüküm gibi kavramların karşılığını temsil eder. Sinemada savaşın, militarizmin tartışıldığı her ortamda adı geçecek filmlerden biridir First Blood ya da bizim her zaman andığımız adıyla Rambo serisi.

“İlk kanı onlar akıttı ben değil.”

Raymond Tango (Tango & Cash / 1989)

Meşhurdur birbiriyle didişen iki kişinin birlikte görev yapmak zorunda kalmaları üzerine kurulan filmler. Genelde bir kadın bir erkek seçilir baş role ki aralarında filizlenecek aşk da filmin sosu olsun. Ancak hafızalarımızda yer eden Tango & Cash, iki erkek karakteri merkezine alması açısından bu klişeden sıyrılıverir. Üstelik sinemanın maskülen karakter dendiğinde akla gelebilecek erkeklerden ikisini başrole yerleştirir: Sly ve Kurt Russell.

Cash: Neden seninki benimkinden büyük
Tango: Doğuştan, genetik olarak

(*silahtan bahsettiklerini eklemekte fayda var)

Angelo ‘Snaps’ Provolone (Oscar / 1991)

Sly’nin 1991’de rol aldığı komedi filmi Oscar, oyuncunun hayranı olmayan izleyiciler tatafından da ilgiyle karşılanmıştı. Ne karısına ne de kızına söz geçirebilen, İtalyan mafya babası rolü aksiyonlarla adından söz edilen oyuncunun komedi türündeki yeteneğinin kanıtı niteliğinde.

expendables4-154656

Barney Ross (The Expendables / 2010)

Sly sadece oyunculuk yapmadı sinemada, 1978 yılında Paradise Alley ile başladığı yönetmenliği de sürdürdü oyunculuğun yanı sıra. Artık emekli olduklarını düşündüğümüz anda da kendi kuşağından birçok ünlü ismi yanına birkaç da genç kuşaktan oyuncu alarak bir araya getirdi ve The Expendables’la karşımıza çıktı. Üstelik bu film de bir seriye dönüştü, yakında üçüncüsünü izleyeceğiz ve dördüncüsünün çekileceği duyuruldu bile. İçerdiği mizah ve şiddet yönüyle epey hayran kazanan “bizim ihtiyarlar”a sinemada daha yer var anlaşılan.

Church: Bunun sorunu ne? (Arnold Schwarzenegger’e atıfta bulunarak)
Ross: Başkan olmak istiyor.