06.06.2016

İzlememiş Olabileceğiniz 10 Kült Yol Filmi

kült-yol-film

Bir “Yol Filmi” karakterlerin bir noktadan diğerine seyahatini anlatır. Yol boyunca durdukları yerleri, karşılaştıkları insanları, yaşadıkları maceraları izleriz. Genelde yolculuk sonunda, çözmek istedikleri sorunu çözer, amaçlarına ulaşırlar. Bu listedeki filmlerin harcadığınız zamana değecekleri kesin.

İyi Seyirler.

Easy Rider (1969)

EASY RIDER

“Bir adam Amerika’yı bulmaya gitti fakat hiç bir yerde bulamadı”

Bu film hakkında söylenebilecek en temel şey, 1970li yılların Hollywood anlayışı ile birebir örtüştüğü. Motorsiklet, uyuşturucu, heyecan gibi unsurlar ziyadesi ile mevcut. Sosyal değişimler, hippi yaşam tarzı, uyuşturucu dertleri gibi vurguları ile tam bir klasik kültür karşıtı film tonlaması mevcut.

Peter Fonda ve Dennis Hopper‘ın yüklü miktarda kokain satışı sonrası, ülkeyi bir baştan bir başa geçen iki motorcuyu oynadığı filmde, yolda onlara katılan alkolik avukatı ise Jack Nicholson canlandırıyor. Film, büyük bir gişe başarısı elde etti. Öyle ki, Bonnie ve Clyde ile The Graduate ardından gişede en aranılan filmdi. İki Oscar adaylığı aldı. Bunlardan biri Jack Nicholson’ın En İyi Yardımcı Erkek oyuncu adaylığı idi. Filmin soundtrack’i de nefistir. The Band, The Byrds, The Jimi Hendrix Experience ve  Steppenwolf gibi rock gruplarını dinleyebiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=UjlxqANj68U