05.02.2016

Kadın Yönetmenlerden Atak

Jodie Foster

Jodie Foster

Hollywood’daki cinsiyet eşitsizliği problemiyle ilgili ufukta ışık görünüyor.

Yine bu hemen olacak bir şey gibi de görünmüyor: 2015’de San Diego Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, 2014 yılında zirvede yer alan 700 filmin sadece %13 kısımlık bir yüzdesi kadın yönetmenler tarafından yönetilmiş.

2015’in kadın yönetmenler için daha iyi bir yıl olacağını hayal etmek zor, ve kimse birden bu rakamlarda büyük bir artış olacağını tahmin etmiyor.

Ancak, Angelina Jolie ve Jodie Foster gibi ünlü oyuncuların, “starlıktan” yönetmenliğe geçişi, kadınların yöneteceği filmlerin en belirgin göstergesi olacak ve artışını sağlayacaktır.

İşte 2016’da karşımıza bolca çıkacak kadın yönetmenler ve senaristler:

1. Jodie Foster

Oscar ödüllü oyuncu ve yönetmen yönetmenliğini yaptığı dördüncü filmi vizyona sokmaya hazırlanıyor. Foster’in son filmi Money Monster’da, George Clooney ve Sandra Bullock, kızgın bir yatırımcı tarafından rehin alınan ünlü televizyon kişisi ve yapımcıları canlandırıyorlar.

Money Monsters, 30 milyon dolar bütçesi ve dünyaki en önemli iki yıldızı kadrosunda bulundurmasıyla, Foster’ın en dikkat çeken filmi olacak.

Film 16 Mayıs 2016’da vizyona girecek.

Genç oyuncu Lupita Nyong'o ve Mira Nair

Genç oyuncu Lupita Nyong’o ve Mira Nair

2. Mira Nair

Bafta adayı yönetmen Mira Nair, dünya satranç şampiyonu olmuş Ugandalı Phiona Mutesi’yi anlatacak Quenn of Katwe için dümenin başına geçiyor. Sonunda bu rolle büyük ekrana geri dönüş yapacak olan Lupita Nyong’o Mutesi’nin annesini ve David Oyelowo da Mutesi’nin koçu Robert Katende’yi canlandıracak.

Nair, kariyerine 80’lerde Hindistan hakkında yaptığı belgesellerle başlamış, daha sonra 2004’deki Reese Witherspoon’nun başrolünde olduğu Vanity Fair ve The Namesake gibi filmlerle adından söz ettirmişti.

Sian Heder

Sian Heder

3. Sian Heder

Sian Heder, bu yıl Tallulah ile ilk yönetmenlik çıkışını yapacak. Film daha şimdiden, kadrosunda Ellen Page ve Alison Janney ve bebek merkezli bir konusu olması sebebiyle Juno ile karşılaştırılmaya başlandı. Page, henüz kaçırılmış zengin bir kadının bebeğine dadılık yapması için tutulan Tallulah karakterine hayat verecek.

Netflix, Geçtiğimiz günlerde Sundance’de prömiyeri yapılan filmin haklarını 5 milyon dolar karşılığında satın aldı. Filmin yönetmeni Heder, aynı zamanda Netflix’in popüler dizisi Orange is the New Black’in yazarı, hikaye editörü ve yapımcısı.

Meera Menon

Meera Menon

4. Meera Menon

Meera Menon yükselişte! Yazar, yönetmen, editör Menon, 2013’de kendisine Tribeca Film Festivali’nde Nora Ephron ödülünü kazandıran yönetmenliğini yaptığı Farrah Goes Bang ile dikkatlerini üzerine çekmişti. Şimdi ise Breaking Bad’in Anna Gunn’un başrolünü oynayacağı kadın başrol oyunculu Wall Street draması Equity’nin kamera arkasındaki ismi. Menon, Women and Hollywood’a verdiği röportajda bir finans hikayesinin kadın perspektifinden anlatılacak olmasının verdiği heyecandan ve bunun nasıl “tamamen gerekli” olduğundan bahsetmişti.

Sony Pictures Classics, Sundance’de prömiyeri yapılmadan bir gün önce filmin haklarını satın aldı.

Niki Caro

Niki Caro

5. Niki Caro

2002 yılında, Whale Rider ile çıkış yapan Yeni Zelandalı Niki Caro daha sonrasında 2005 yılında Charlize Theron ve Frances McDormand’ın oynadığı North Country’yi yönetmişti.

Caro, şimdi ise, aynı isimden uyarlanan, Naziler tarafından Warsaw Ghetto’da hapis tutulan yüzlerce Yahudiyi kurtaran bir kadının (Jessica Chastian) anlatıldığı “The Zookeeper’s Wife” yönetiyor. Chastain, filmi çekerkenki tecrübelerini anlatan bir essay yayınlamıştı. Oyuncu, bu yazıda daha önce çalıştığı bütün setlerin içinde en fazla kadın olan set olduğunu söylemişti.

Dawn Porter

Dawn Porter

6. Dawn Porter

Sinemacı Dawn Porter, kürtaj kliniklerinin Deep South ile karşı karşıya kaldığı mücadeleleri anlatan üçüncü belgeseli Trapped ile 2016’da geri dönüyor. Trapped, Güney Eyaletlerdeki sosyal konuları ele alan Gideon’s Army ve Spies of Mississippi gibi bundan önceki filmlerini takip eder nitelikte bir temaya sahip.

Trapped, özellikle Alabama, Texas ve Missisippi’deki 5 kürtaj kliniklerine ve onların bu klinikleri açık tutmayı imkansız hale getiren yasaya karşı verdikleri mücadelelere odaklanıyor.

Angelina Jolie

Angelina Jolie

7. Angelina Jolie

Oscarlı oyuncu Angelina Jolie beşinci yönetmenlik deneyimi olacak “First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers” için kamera arkasına geçiyor. Bir Netflix projesi olan film, Khmer Rouge’dan kurtulan Loung Ung’ın hikayesi anlatıyor. Jolie, bir basın toplantısında bu filmi yönetecek olmasını “hayallerim gerçek oldu” diye tanımladı.

“First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers” Netflix’in basın bültenine göre 2016’nın sonlarına doğru yayınlanacak.

So Yong Kim

So Yong Kim

8. So Yong Kim

Yönetmen So Yong Kim, Koreli bir göçmenin en yakın arkadaşına olan aşkının anlatıldığı Between Days ile 2006’da Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanmıştı.

Son filmi Lovesong ise geçtiğimiz günlerde Sundance Film Festivali’nde gösterildi. Yolculukları sırasında birbirine aşık olan iki arkadaşın anlatıldığı filmde başrolleri Riley Keough ve Jena Malone paylaşıyor. Film şimdiye kadar eleştirmenlerden olumlu yanıt aldı.

Kristen Stewart ve Kelly Reichardt

Kristen Stewart ve Kelly Reichardt

9. Kelly Reichardt

Bu yıl Sundance Film Festivali’nin en beklenen filmlerden birini yönetmiş olsa da, Kelly Reichardt 1994 yılında yönettiği ilk denemesi River of Glass’tan beri yazarlık zanaatini de sürdürüyor. River of Glass’tan sonra çektiği Night Moves ve Meek’s Cutoff gibi kayda değer birkaç filmden sonra Reichardt, Sundance’e “Certain Woman” ile başarılı bir dönüş yaptı.

Filmin kadrosunda Kristen Stewart, Laura Dern ve uzun süreli iş arkadaşı Michelle Williams gibi isimler bulunuyor. Şimdiye kadar, akıllı ve parlayan eleştiriler alan film için The Guardian, “bağımsız kadınların silinmez portresi” başlığını kullandı.

Amma Asante

Amma Asante

10. Amma Asante

2013 yılında çektiği ikinci filmi Belle, 1700’lerin İngiltere’sinde aristokratik bir toplumda yetiştirilen Gugu Mbatha-Raw’ın canlandırdığı yarı siyah-yarı beyaz melez bir kadının hikayesini anlatıyordu.

Şimdi ise Asante, Botswana Prensi Seretse Khama’nın Londralı beyaz bir kadınla evlenmesiyle başlayan skandalların anlatıldığı A United Kingdom’ı çekiyor. Filmin başrollerini David Oyelowo ve Rosamund Pike paylaşırken, vizyon tarihi ise henüz bilinmiyor.

Haber: Selin Özçelik
Kaynak: mashable