30.05.2016

Kadınların Yönettiği 50 Korku Filmi

Çeviren: Ceren Çalıcı

Kadınlar için sinemada kendine yer bulmak hiç de kolay olmamıştır. Özellikle de korku filmlerinde hem kamera arkasında hem de kamera önünde erkek egemenliği göze çarpar başlarda. Hatta seyirciler için bile durum aynıdır. Korku filmlerinde kadın bedeni, erkek izleyici kitlesini keyiflendiren bir unsur olmaktan da öte gidememiştir. Tabii bu durum zamanla değişmiştir. Ve bir süre sonra kadınların elinden çıkan filmlerin de izleyiciyi korkutabildiği kanıtlanmıştır. Hatta kadın korku kahramanlarının zamanla kamera önünde daha çok yer bulabildiğini de görüyoruz. Günümüz sinema dünyasında da kamera arkasındaki kadınların çok fazla olduğunu söyleyemiyoruz maalesef. Kadın yönetmenlerin sayısının artmasını dileyerek kadınların yaptığı en iyi korku filmlerinden bir seçki sunuyoruz.

1) In My Skin (2002)

Fransız Marina de Van, insanların -özellikle de kadınların- yabancılaşmasını bu korku masalında izleyicilere tüm bedenlerinde hissettirir.

 

2) The Slumber Party Massacre (1982)

Amy Holden Jones, Spielberg’in E.T.’sinde çalıştıktan sonra 1982’de The Slumber Party Massacre’yi çeker. Senaryosunu feminist yazar ve aktivist Rita Mae Brown’un kaleme aldığı film, kendisini çok ciddiye almaz ve korku türünün parodisi kıvamındadır.

 

3) Slumber Party Massacre II (1987)

İlki kadar zekice tasarlanmamış olsa da Slumber Party Massacre II’nin hikâyesi, elektro gitarı matkap gibi kullanan aptal bir “kötü adam” üzerinden ilerler.

 

4) The Hitch-Hiker (1953)

Ida Lupino’nun kariyeri kamera arkasında bir kadının bulunmasının neredeyse imkânsız olduğu bir dönemde başlar. 1953 yapımı filmi The Hitch-Hiker, kaçak bir katil tarafından alıkonulan iki adam hakkındadır. Film, “psikolojik korku filmi” olarak adlandırılmaktadır.

 

5) Near Dark (1987)

Kathryn Bigelow’un Near Dark’ı, küçük bir kasabanın başıboş vampirler tarafından istilaya uğraması ve onların kasabaya saldığı dehşeti anlatır.