01.04.2017

Korku Filmi Olmadığı Halde Korkutan Filmler

Korku filmlerini çoğumuz sever, ilgiyle takip ederiz. Hatta saatlerce üzerine konuşmayı da severiz. Kim bilir belki de korkmayı seviyoruzdur. Ancak korku unsurları taşımasa da insanın kanını donduran, korku filmi izlemiş gibi insanı yerine çivileyen hatta korkudan zıplatan filmler yok mudur? Elbette ki vardır.

Bazı filmleri izlediğimizde hayattan soğuduğumuzu hissederiz. Film bittiğinde tokat yemiş gibi oluruz. Belki üzülür, kahroluruz ama hissettiğimiz bir duygu daha kalır geriye: korku! Bu duygu illaki sinemada bir yaratık gördüğümüzde, fantastik dünyalara daldığımızda veya seri katillerle karşılaştığımızda gelip oturmaz içimize. Öyle filmler vardır ki bizi alır, güvensiz ortamlarda yapayalnız bırakır, ne yapacağımızı şaşırtır. Olabileceğine inandığımız şeyleri anlatır çünkü bunlar ve gerçeklikle bağı kopmayan hikâyeler o kadar korkutur ki bizi.

Buraya kadar hangi filmlerden bahsettiğimizi sanıyoruz ki listemiz daha açık gösterecek sizlere. İşte bizi “korku filmi olmadığı halde korkutan filmler”

Funny Games (1997)

Michael Haneke, insanı kavrayışı ve anlatışı bakımından unutulmaz örnekler bıraktı sinema tarihine. Onların arasından çekip çıkarabileceğimiz onlarca film belki de bu listenin temelini bile oluşturabilir çünkü Haneke şiddetin insan hayatındaki yerini o kadar incelikli ve olabilirliğiyle anlatır ki insanın kanı donar. Mesela şu repliğe bir bakalım:

-Bize bunları neden yapıyorsunuz?

-Neden yapmayalım ki?

Funny Games’den alınmış bu replik, Anna ve Georg’un evine musallat olan Paul’un ağzından dökülür. Anna’nın başına gelenleri anlamlandıramayışı karşısında sorduğu soruya Paul’un yanıtı bu kadar basittir işte: Neden yapmayalım ki? Şiddetin ve bu şidetten doğan işkencenin nedensizliği, birdenliği, olabilirliği, kötülüğü üzerine söylenmiş en basit ve en korkutucu replik budur kanımca. O kadar sıradandır ki sıradanlığı aklınızı yitirmenize sebebiyet bile verebilir. O kadar olabilirdir ki kendinizi kalabalığın ortasında bile yapayalnız hissettirir. O kadar nedensizdir ki çevrenize bakışınızı bile değiştirir. İşte Haneke’nin Funny Games’i bu yüzden değme korku filmlerden bile daha korkutucudur.

Seçil TOPRAK