14.11.2016

Mandela Filmleri

Mandela and Deklerk (1997)
Joseph Sargent’ın 1997 tarihli ‘Mandela and Klerk’ televizyon için hazırlanan filmde, Mandela’yı Sidney Poitier; serbest bırakılmasını sağlayan de Klerk’i de Michael Caine oynadı.

Yönetmen: Joseph Sargent

IMDB Puanı: 7.1  /10

Goodbye Bafana (2007)
Bille August’un 2007 tarihli ‘Goodbye Bafana’da Nelson Mandela’yı Dennis Haysbert oynadı. Film, James Gregory’nin Goodbye Bafana: My Prisoner, My Friend adlı kitabından uyarlanmış. Nelson Mandela’nın hapishane yıllarında gardiyan James Gregory ile olan ilişkisini ve Güney Afrika’daki ırkçılığı anlatıyor.

Yönetmen: Bille August

IMDB Puanı: 7.1 /10

Invictus (2009)
Clint Eastwood’un 2009 tarihli ‘Invictus’u ise Mandela’nın başkanlık dönemine odaklandı. John Carlin’in Playing The Enemy: Nelson Mandela and The Game That Made a Nation adlı kitabından uyarlanan filmde, başrollerde Morgan Freeman ve Matt Damon var.

Yönetmen: Clint Eastwood

IMDB Puanı: 7.4 /10

Winnie Mandela (2011)
Darrel Roodt’un 2011 yapımı ‘Winnie Mandela’ adlı filminde Güney Afrikalı lideri Terrence Howard canlandırdı. Nelson Mandela’nın ikinci eşi olan Winnie Mandela‘nın Nelson Mandela ile tanıştığı ve evlendiği yıllara dair bir film.

Yönetmen:  Darrell Roodt

IMDB Puanı: 5.8 /10

Endgame (2009)
Mandela’nın politikacılığına odaklanan Pete Travis’in yönettiği, 2009 yılındaki ‘Endgame’de Clarke Peters başroldeydi. Robert Harvey‘in The Fall of Apartheid adlı kitabından uyarlama olan film, Güney Afrika’daki ırkçı sistemin son döneminde Afrika Ulusal Kongresi ve Afrikaner Ulusal Partisi arasındaki gizli müzakerelere odaklanıyor.

Yönetmen: Pete Travis

IMDB Puanı: 6.3 /10

Drum (2004)
Zorla Maseko, 2004 tarihli ‘Drum’da Mandela’nın 1950′li yıllardaki yaşam kesiti. Madiba, Güney Afrikalı aktör Lindani Nkosi tarafından canlandırıldı. 50′lerde gazetecilik yapmaya çalışan Nxumalo’nun Nelson Mandela’nın bir boks maçının haberini yapması ve Drum dergisinin bir muhabiri olarak yaşadıklarını anlatan filmde, Mandela haricinde de o ülkede yaşayan insanların ırkçılık ve ayrımcılıkla savaşı perdeye taşınmış.

Yönetmen: Zola Maseko

IMDB Puanı: 6.5 /10

Mandela hakkında çekilen son film ‘Mandela: Long Walk to Freedom’ için tıklayın