13.05.2016

Sinemanın Babası Münir Özkul

1950 yılında girdiği sinema dünyasında 1996’ya kadar etkin rol üstelenen sevgili Münir Özkul, sinema ve tiyatro dünyamızın en önemli değerlerinden… Birçok filmde unutulmaz rollerde karşımıza çıkan Münir Özkul’u en çok da sevecen, korumacı, dürüst, tatlı sert baba rolleriyle hatırlıyoruz değil mi? İlla bir ailenin başındaki adam değil, okuldaki öğrencilerinin babası olarak da biliyoruz onu.

Münir Özkul’un sanat dünyasındaki ilk durağı tiyatrodur. 1940 yılında okulda başladığı tiyatro serüveni ona birçok başarı getirmiş, 1968 yılında bir gelenek olarak süren “kavuk devretme”ye dahil olmuş ve kavuğunu efsane isim İsmail Dümbüllü’den almıştı. Kendisi de 1989’da kavuğu Ferhan Şensoy’a devrederek tiyatro dünyasının sağlam geleneği içindeki yerini hepimize hatırlatmıştı.

Münir Özkul’u sinemada 1950 yılında görmeye başlar izleyici. İlk filmi Vedat Ar’ın yönetmenliğini yaptığı Üçüncü Selim’in Gözdesi adını taşır. 1975 yılına gelene kadar irili ufaklı rollerde, sinemamızın kilometre taşı filmlerde görürüz Özkul’u. 1975 yılı ise Bizim Aile’nin seyirci önüne çıktığı yıldır ve hafızalarımıza kazınan Özkul rolleri bu tarihten sonra tam yerini bulmaya başlayacaktır.

Bizim Aile’den başlayarak unutulmaz Münir Özkul kompozisyonlarına bir bakalım: