03.07.2017

Ölümsüz Karakterlerin Oyuncusu Kemal Sunal

Türk sinemasının ölümsüz yıldızlarından Kemal Sunal 11 Kasım 1944’te dünyaya geldi. Sunal’ı 3 Temmuz 2000 tarihinde kaybettik ancak bizlere kendisini her zaman sevgiyle ve saygıyla hatırlayacağımız karakterler armağan ederek göçtü bu dünyadan. Onun gibi bir sanatçının sinemamızdan geçmesi, bizim için ne kadar büyük bir mutluluk.

Belki de bir efsane böyle başladı…

Ancak Kemal Sunal’ın sinemaya girişi Hababam Sınıfı’ndan önce 1972 yılında çekilen Tatlı Dillim filmidir. Hatırlarsınız hani, Filiz Akın ve Tarık Akan’ın oynadığı film. Orada basketbol takımının oyuncularından biridir Kemal Sunal. Sonrasında o günlerin güzel ekipli, samimi filmleri art arda gelir: Oh Olsun, Canım Kardeşim, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk gibi… Hep bizleri televizyon ekranlarına kilitleyen filmler değil mi? Belki anne-babalarımızın, nene-dedelerimizin sinemada görme şansına eriştikleri o güzel Yeşilçam filmleri.

Şimdi gelelim bizim için unutulmaz olan o kompozisyonlar içinden öne çıkan karakterlere:

İnek Şaban – Hababam Sınıfı

Aslında sadece Kemal Sunal’ın değil, pek çok oyuncunun en samimi filmi bile denilebilir Hababam Sınıfı serisine. 1975’te başlayan seri, ondan sonra pek çok filmde bile Şaban olarak anılacak Kemal Sunal’ın sınıfın sevgiyle karışık dalgasına maruz kalan İnek Şaban karakterinin doğuşuydu. Sıklıkla dalga geçilen, bazen kendini açıkgöz göstermeye çalışan ancak saflığın sözlük karşılığı olan İnek Şaban, sınıfın en gözde öğrencilerinden biriydi. Hâlâ da öyle… Hangimiz yakaladığımız anda ekran başına kilitlenmiyoruz, yine ve yeniden ilk kez görüyor gibi heyecanlanıp gülmüyoruz İnek Şaban ve arkadaşlarına?

 –  Hocam, Güdük sırama ot koymuş, bana şey demek istiyo!

–   Ne demek istiyor?

–   İnek demek istiyo hocam!

–   Eee ne var bunda, İnek Şaban değil mi senin adın?

Sizin de kulaklarınızda değil mi hâlâ?