23.02.2017

Oscar Tarihinden İlginç Ayrıntılar

Sinemaseverlerin yakından takip ettiği ve severek izlediği ödül törenlerinin başında Oscar geliyor.

1929’dan bugüne Oscar yolculuğunda neler olmuş bir bakalım.

Oscar tarihinden ilginç bilgileri bulabileceğimiz listemiz

İlk Tören

İlk Oscar töreni, 16 Mayıs 1929 tarihinde, 270 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Mekan Roosevelt Hotel idi. İlk törende ödül alacak kişilerin adları daha önceden açıklanmıştı daha sonra bundan vazgeçildi.

İlk Kategoriler

İlk törende toplam 12 kategori vardı: En iyi film, komedi dalında en iyi yönetmen drama dalında en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi orijinal senaryo, en iyi uyarlama senaryo, en iyi görüntü yönetimi, en iyi sanat yönetimi, efekt, başlık, sanat tasarımı. İlk törenin galibi 1927 yapımı Wings filmi olmuştu.

En İyi Film Kategorisinde Bir İlk

It Happened One Night en iyi film Oscar’ını alan ilk komedi filmidir. Aldığı yıl 1934.

En İyi Beş

Tam 42 film “en iyi beş” denilen baba kategorilerin hepsine aday olmuştur. Bu kategoriler “film, kadın ve erkek oyuncu, yönetmen ve senaryo” dallarıdır. Aday filmlerin içinde ise sadece üç tanesi bu ödüllerin hepsini birden kazanmıştır: It Happened One Night (1934), One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) ve Silence of the Lambs (1991)

Ödül Rekortmeni

Rekortmenin adı Walt Disney. Disney, tam 59 defa Oscar adaylığı kazanmış bunları 22’sini ödüle çevirmiştir. Bu ödül sayısına, onur ödülü dahil değil üstelik.