26.02.2017

Sadomazoşik Arzuları Keşfe Çıkan 15 Film

best-sm-moviesTabular ve vücudun ötesine uzanarak cinsel ve politik alana giren zorlu normları karşı karşıya koymak. Filmlerdeki temsiller cinsiyetle ilgili klişeleri, gücü ve gerçek dünya ayarındaki ilişkileri yeniden düşünmek ve zorlamak için güçlü birer araç olabilirler. Bu listedeki 15 film ise sadomazoşik eğilimleri ön plana alarak bu konular hakkında düşünüyor.

Çevirmen: Gülçin Kaynak

1-Belle de Jour (Luis Buñuel, 1967)

Belle-de-JourÜnlü açılış sahnesinden belirsiz finaline kadar, Luis Buñuel’in erotik başyapıtı Gündüz Güzeli, Catherine Deneuve’nin soğuk ve saf görüntüsüyle birlikte güzel ve evine bağlı eş karakterinin kurduğu fanteziler sonunda Paris’de bir genelevde çalışmaya başlamasını konu ederek 60’lı yılların sonunda büyük karışıklık yaratmıştı.

Gündüz Güzeli; fuhuş, cinsel taciz-travma ve sadomazoşizm gibi tabu konuları taslak olarak ele alıp fantezi ve hayal dünyasının gücü içinde büyüleyici ve zaman zaman esprili bir beyinsel soruşturmaya dönüştürmesiyle listenin en iyi, en etkili ve de en eski filmi.

Film, Batılı burjuva kadınların genellikle cinsel dürtülerini anlamak ve keşfetmek yerine inkar etme ve bastırmalarının öğretilmişliği ile ilgili psikolojik bir çalışma olarak okunabilir. Buñuel, rüyaların ve fantezilerin de bizim kucaklamayı seçtiğimiz gerçeklikler kadar önemli olduğunu sürrealizmi kullanarak anlatıyor.