18.01.2021

Soğuk Günlere İnat İçinizi Isıtacak Filmler

Kışın yapılacak en güzel aktivitelerden biri nedir? Film izlemek dediğinizi duyar gibiyim. Gerek sinemada gerekse evinizde iyi bir film seçip izlemek eminim ki sizi dinlendirecek, eğlendirecek, sevdiklerinizle de iyi vakit geçirmenin mutluluğunu yaşatacaktır size. Sevdiklerinizle derken illaki yanınızda birileriyle film izlemekten bahsetmiyorum, izleyeceğiniz filmlerde sizi kahramanlar da elbet dostunuz olabilir. Şimdi sıcak battaniyelerinizi üzerinize çekin, sıcak çayınızı, kahvenizi yanınıza alın ve size önereceğimiz filmlerle içinizi ısıtın.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Sadece fonuna aldığı kış mevsiminin birbirinden güzel doğal görüntüleri ile değil sizi davet ettiği düşünce ve hayal dünyası ile de ufkunuzu açacak bir film. Tıpkı bir şiiri yaşamak gibi bu filmi izlemek, üzerine düşünmek. Joel (Jim Carrey) ve Clementine (Kate Winslet) aşkı, mutluluğu, hüznü, ayrılığı yaşatacak size hep “Sil Baştan”.

When Harry Met Sally

Belki yıllara yayılan dört mevsim öykülerini seviyorsunuzdur. İşte size “yıllar geçse de üstünden…” dedirtecek sımsıcak ve komik bir film. Nora Ephron’un kaleminden dökülen kelimelerle belki siz de bir yılbaşı akşamı uzun zamandır sevdiğiniz, belki de bunun farkında bile olmadığınız ama hiç de vazgeçemediğiniz birine aşkınızı itiraf edeceksiniz, kim bilir? Niye Sally veya Harry olmayasınız ki?

Hachiko: A Dog’s Story

En güvenilir dostlarımız, köpekler… Bir köpek ve yanında yaşadığı ailenin içinizi ısıtacak öyküsü, yer yer mendile uzanmanızı da sağlayabilir. Hıçkırıklara boğsa da sizi, Hachiko’nun öyküsünü dinlemeli, vefasını gözlerinizle görmelisiniz. Bir sanat profesörünün (Richard Gere), akita cinsi bir köpekle olan duygusal ilişkisini anlatan bu filmi izledikten sonra hayatınızda sevgili bir dosta yer açmanız an meselesi olacaktır.

Frozen

Belki karlar ülkesinde geçen bir film izlemek size bulunduğunuz ortamın sıcaklığını daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. İki kız kardeşin dostluk, sevgi, anlayış üzerine şekillenen ilişkilerine yer veren Frozen, adına zıt olacak şekilde içinizi ısıtacak eminiz. Dikkat edin, her an kendinizi Idiza Menzel ile “Let it Go” şarkısını söylerken bulabilirsiniz.

The Shining

Belki gerilmeyi hatta korkmayı seviyorsunuzdur, o zaman Overlook Hotel’in tekinsiz koridorlarına, bahçesindeki labirente, Jack Torrance’ın (Jack Nicholson) yavaş yavaş cinnete doğru yol alan aklının kıvrımlarına davetlisiniz. Stanley Kubrick’in her alanda başarılı olabileceğini kanıtlayan bu Stephen King uyarlamasını izlemişseniz bir kez daha izlemenin tam zamanı. İzlememişseniz, ne duruyorsunuz?

Neşeli Günler

Kazım Efendi (Münir Özkul) ve Saadet Hanım’ın (Adile Naşit) sirke, limon diyen sesleri kulaklarınızda değil mi? Arzu Film’in geniş kadrolu aile filmleri ekolünden gelen 1978 yapımı Neşeli Günler, evlerimizin başköşesinde konuk ettiğimiz bir film. İzlemeyenimiz yoktur ancak izlemekten bıkacağımızı da hiç düşünmüyorum. Hele ki Ziya’nın (Şener Şen) o ev senin, bu ev benim düsturu ve muhteşem final, bir kez daha izlenmeyi hak etmiyor mu?